zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stromy v Pardubicích zalévají vodní vaky

13.05.2019
Obec, město
Sucho
Stromy v Pardubicích zalévají vodní vaky

Mladé stromy v centru Pardubic mají nový typ závlahy. Městský obvod I je zalévá pomocí vodních vaků. Tlumoky neplýtvají vodou, dostane se přímo ke kořenům. Je to jedno z opatření proti suchu. ČTK to řekla starostka městského obvodu I Alena Stehnová (ANO). "Stromy udržují vláhu ve městě," dodala.

Zelené vaky lze spojit pomocí zipů. Kolem mladého stromu jsou dva, drží je dřevěná ohrádka a dohromady pojmou 114 litrů vody. "Ve vaku jsou dvě malé dírky, kterými voda vytéká. Než se vak vyprázdní, uplyne pět až devět hodin," řekla arboristka Kristýna Podhajská.

"V létě budeme vaky naplňovat jednou týdně, aby stromy měly aspoň 100 litrů vody, což je dostačující množství," řekla Podhajská. Vaky zároveň udrží vodu u stromů a dostane se víc ke kořenům. Při běžném zalévání voda steče kolem a víc se jí plýtvá, dodala.

Vaky obvod přednostně dává k nově výsadbě, postupně budou také u stromů, které vysazoval tři roky zpětně. Stromy v období sucha potřebují kvalitní a pravidelnou zálivku, aby neuschly.

"Obvod zatím pořídil 300 vaků za téměř 260.000 korun. V příštím roce jich pořídí ještě stejné množství," uvedla vedoucí odboru majetku a správních činností obvodu Lenka Tobolková.

Každý strom bude mít dva vaky, moderní typ zavlažování tak bude u 300 stromů. Novinku si zatím pořídil jen první obvod, pokud se osvědčí, mohly by se je koupit i další městské části, dodala arboristka.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí