zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rodina metodik hodnocení udržitelného rozvoje se rozrostla o malé obce

22.10.2019
Urbánní ekologie
Rodina metodik hodnocení udržitelného rozvoje se rozrostla o malé obce

Na říjnovém zasedání PS pro MA21 byla schválena Metodika hodnocení udržitelných malých obcí. Byla tak doplněna řada metodik hodnocení udržitelných municipalit a regionů, které přinášejí podrobný popis evaluace za pomoci tzv. Auditů udržitelného rozvoje. Audity jsou zaměřeny na 10 základních témat rozvoje v souladu s mezinárodními Aalborskými závazky a hodnotí stav a trendy ve sledovaných tématech s ohledem na dlouhodobý udržitelný rozvoj města.

Metodiky jsou využitelné v programech a metodách pro udržitelný rozvoj měst, obcí a regionů v ČR - zejména MA21, dále CSR, Smart City, ad. V metodě MA21 jsou Audity UR přímou součástí hodnocení v pokročilých kategoriích.

Na přípravě Metodik se aktivně podílí asociace NSZM ČR, která doporučuje jejich využití Zdravým městům, obcím a regionům.

Audity UR dle Metodik jsou významnými analytickými podklady pro strategie a koncepce. Metodiky mají návaznost na implementaci dokumentu ČR 2030a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v územních samosprávních celcích.

Na zpracování se, kromě autorského týmu NSZM ČR a Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, podílela skupina 40ti expertů napříč všemi tématy, v rámci nichž hodnocení probíhá.

Více k tomuto tématu a jednotlivé Metodiky naleznete ZDE.

Zdroj: NSZM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí