zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců v Česku rychle narůstá i v době koronavirové epidemie

25.04.2020
Příroda
Šlendryján
Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců v Česku rychle narůstá i v době koronavirové epidemie

Ani období celostátní karantény nezastavilo traviče volně žijících zvířat. Ornitologové letos zaznamenali už 25 případů otrávených nebo zastřelených ptáků. Většinou jde o dravce. Nejčastějšími obětmi jsou káně lesní a také vzácný luňák červený. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protijedu Atropinu.

Celkem 6 otrav luňáků červených letos eviduje Česká společnost ornitologická. Už teď je to více než za celý rok 2019, kdy ornitologové zaznamenali 4 případy otrav luňáků. ,,Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl 1 na Kolínsku, dále 3 luňáci na Břeclavsku, 1 na Klatovsku a naposledy 1 na Jičínsku," komentuje psovodka Klára Hlubocká, která se v terénu specializuje na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Jeden ze tří otrávených luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit. ,,Přiotráveného, ale ještě živého, luňáka našla turistka a nahlásila nález pracovníkům CHKO Pálava, kteří mě následně telefonicky požádali o radu. Bylo nutné urychleně podat protijed Atropin a dopravit luňáka do záchranné stanice. Díky včasnému zásahu a následné kvalitně poskytnuté péči v Záchranné stanici pro dravé ptáky Rajhrad byl luňák zachráněn. Před vypuštěním do volné přírody dostal vysílačku, která slouží k monitoringu jeho pohybu a k odhalení případného nebezpečí," popisuje Hlubocká.

Oblast na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, Česká společnost ornitologická tu každoročně zaznamenává otravy karbofuranem. ,,Letos jsme například na jedné lokalitě na Břeclavsku našli 5 zabitých kání lesních najednou. Ale bohužel je to jenom kapka v moři všech případů, ke kterým naše terénní jednotka vyjíždí. Počet otrav v době koronavirové krize rozhodně neklesá," informuje Hlubocká.

Hlubocká připomíná, že jed karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je nebezpečný nejenom pro divoce žijící zvířata, ale také například pro psy. ,,29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky. Byla to jedna z jejich prvních procházek v ,,psím" důchodu, která málem skončila tragicky. Průběh otravy byl velmi rychlý, fenka začala kolabovat a nakonec ji pomohli zachránit náhodní lidé, kteří ji i s majiteli naložili do auta a odvezli na ošetření. Veterinář rozpoznal typické příznaky pro otravu karbofuranem a nasadil infuzní terapii s Atropinem. Díky včasnému zásahu se ji naštěstí podařilo zachránit život" popisuje Hlubocká.

Česká společnost ornitologická předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos ornitologové předali policii už 14 případů. Loni to za celý rok bylo 24 případů.

Ornitologové loni zaznamenali 102 nálezů nelegálně zabitých zvířat, přičemž největší loňský případ je z prosince. ,,Během preventivní prohlídky jsme v Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých, 1 káni lesní a také bažanta a slepici jako návnadu. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U 13 z 15 krkavců navíc také jed Stutox II, který se používá jako jed na hlodavce, například hraboše," vysvětluje Hlubocká.

Psovodka Klára Hlubocká společně se psem Vikym pravidelně kontroluje místa opakovaného trávení a také navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji ale na ohlášení občanů.

Foto: Pátrací pes Viky s nalezeným mrtvým luňákem červeným na Klatovsku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí