zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnosti musí poskytnout více údajů o nanoformách

29.04.2020
Chemické látky
Společnosti musí poskytnout více údajů o nanoformách

ECHA dosud obdržela nízký počet registračních dokumentací k nanomateriálům (pouze 10%, toho, co očekávala). Do 1. ledna 2020 bylo registrováno pouze 36 látek v nanoformách podle aktualizovaných požadavků nařízení REACH (zveřejněno ECHA 24. 2. 2020).

Podle aktualizovaných požadavků nařízení REACH obdržela ECHA pouze 95 specifických podání pro 36 látek s nanoformami. Na základě informací o nanomateriálech získáných z dříve zveřejněných belgických a francouzských seznamů a katalogu Evropské komise o nanomateriálech používaných v kosmetických přípravcích, byly očekávány aktualizované registrace pro přibližně 300 látek.

Vzhledem k tomu, že byl předložen k nanomateriálům tak nízký počet registrací a polovina jich neprošla kontrolou technické úplnosti, je pro firmy k dispozici webinář s praktickými radami, jak pro nanoformy připravit registrační dokumentace.

ECHA rovněž úzce spolupracuje s klíčovými průmyslovými sdruženími a členskými státy, aby došlo k lepšímu porozumění a zvýšilo se povědomí o stanovených povinnostech.

Pokud dosud nejsou k dispozici validované zkušební metody ke splnění požadavků na informace podle přílohy VII a VIII nařízení REACH, lze použít šablonu, kterou ECHA zveřejnila, aby pomohla registrantům zdokumentovat a prokázat, že ke splnění požadavků na informace vynaložili veškeré možné úsilí.

Aktualizované požadavky pro nanoformy látek podle nařízení REACH platí od 1. ledna 2020. Po tomto datu musí společnosti registrovat v souladu s novými požadavky, aby mohly vyrábět nebo dovážet nanoformy látek. Důvodem je zajistit, aby byly poskytnuty odpovídající údaje, které prokazují bezpečné používání nanomateriálů z hlediska lidského zdraví a životního prostředí.

ECHA upozorňuje, že nanomateriály, na které se vztahuje nařízení REACH, jsou v současné době bez platné registrace na trhu nelegálně.

Další informace:

Text zprávy v angličtině a webinář s praktickými radami k registraci nanoforem

Nanomateriály - webová stránka

Observatoř EU pro nanomateriály (EUON): vyhledávání nanomateriálů

Observatoř EU pro nanomateriály (EUON): Přehled úprav přílohy REACH a dostupných metod

Šablona pro dokumentaci praktických omezení ke splnění požadavků na informace podle přílohy podle přílohy VII a VIII REACH [PDF][EN]

Informace o manuálním ověřování při kontrole úplnosti (nedávno aktualizováno o rady pro registraci nanomateriálů) [PDF][EN]

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí