zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzácné orchideje součástí nového Místa pro přírodu!

09.05.2020
Příroda
Vzácné orchideje součástí nového Místa pro přírodu!

V rámci kampaně Místo pro přírodu se podařilo vykoupit další, už 37. lokalitu. Pozemky se nalézají v přírodní rezervaci Hutě, na Moravských Kopanicích v Bílých Karpatech, a roste na nich řada vzácných rostlin včetně orchidejí. Český svaz ochránců přírody vykupuje přírodně cenná území díky podpoře stovek dárců, kteří přispívají na konto veřejné sbírky Místo pro přírodu - 9999922/0800.

Hutě jsou pestrou mozaikou bývalých pastvin a květnatých luk s rozptýlenou zelení, starých ovocných sadů, lesíků a pramenišť s mokřady ve střední části Bílých Karpatech, v oblasti zvané Moravské Kopanice. Díky unikátní poloze se zde potkávají teplomilné i podhorské druhy rostlin a živočichů. Zejména co se rostlin týče, patří Hutě k druhově nejbohatším lokalitám v Evropě; vedle celé řady orchidejí tu roste například hořeček žlutavý karpatský, tolije bahenní, bařička bahenní či nenápadná kapradina hadí jazyk. Ze živočišné říše lze uvést alespoň motýla perleťovce dvouřadého, který se u nás nevyskytuje nikde jinde, než právě na jihovýchodní Moravě, vzácné šneky vrkoče bažinného a útlého či užovku stromovou, našeho nejvzácnějšího hada.

O lokalitu pečují členové a příznivci základního článku Hnutí Brontosaurus Mařatice. Každoročně zde pořádají dobrovolnické tábory, při nichž jsou nejcennější části rezervace ručně koseny.

Mohlo by se zdát, že vykupovat pozemky v rezervaci je zbytečné, že existence rezervace je dostatečnou ochranou. Jenže zkušenosti z poslední doby ukazují, že tomu tak být nemusí. Proti vlastníkovi, který nectí zákony, je i státní ochrana přírody často krátká. Žítková je navíc v současné době díky knihám o ,,bohyních" asi nejpopulárnějším místem regionu, přitahujícím nejrůznější investory. ,,Pro nás jsou Hutě srdeční záležitostí, staráme se o ně již třicet let", říká jeden z Mařatických Brontosaurů, jinak docent botaniky na Masarykově univerzitě Michal Hájek. ,,Riskovat jejich zničení nějakou nevhodnou komerční aktivitou, to bychom nepřenesli přes srdce. Když se před časem objevil jeden z klíčových pozemků na prodej, neváhali jsme a sami jsme si ho za vlastní úspory koupili. Když byl nyní na prodej další, naše finance na to již nestačily, a tak jsme požádali o pomoc Český svaz ochránců přírody." ,,Jelikož část nejcennějšího území s hojným výskytem orchidejí se vyskytuje mimo hranice přírodní rezervace, další výkupy na Hutích bychom rádi směřovaly právě tam", dodává ještě.

Síla celostátní kampaně Místo pro přírodu spolu s nadšením místních dobrovolníků zajistí i Hutím, stejně jako dalším téměř čtyřem desítkám lokalit po celé republice, nerušenou budoucnost.

Na Hutích právě kvete například prstnatec bezový, jehož nejbohatší populace se nachází na jednom z vykoupených pozemků, vstavač kukačka, ostřice chlumní a tisíce prvosenek jarních, rozkvétá kozlík dvoudomý. V brzké době rozkvetou další orchideje - například vstavač vojenský a prstnatec májový - ale také třeba růže galská, která zde má vůbec nejsevernější lokalitu u nás. V červnu se můžeme z orchidejí těšit na hlavinku horskou či pětiprstku žežulník. V červenci zakončí ,,orchidejovou sezónu" kruštík bahenní, spolu s ním se na Hutích ochmýří suchopýr širolistý a rozkvetou živné rostliny vzácných motýlů tužebník obecný a krvavec toten. Přijďte se podívat! A třeba i přiložit ruku k dílu. V létě se zde opět bude kosit; i když letos s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě v poněkud skromnějším měřítku. Informujte se u Pozemkového spolku Brontosaurus Mařatice na aktuální situaci.

Už teď se ale můžete podívat na videopozvánku, kterou natočil zástupce nastupující generace ochránců Hutí, třináctiletý Ondřej Hájek: https://youtu.be/TGtzle5TnFw.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí