zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zádolský potok na Svitavsku má opět původní meandrující podobu

16.05.2020
Příroda
Voda
Zádolský potok na Svitavsku má opět původní meandrující podobu

Zádolský potok Svitavsku a jeho levostranný přítok má opět svou přírodní meandrující podobu. V nivě se zase drží voda, která dřív odtékala napřímeným zahloubeným korytem. Vzniklo i 25 tůní, vše za téměř 2,5 milionu korun bez DPH s pomocí dotace Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

"Odstranili jsme koryto s uměle vytvořeným valem. V tom stávajícím si voda modeluje dno i břehy sama," uvedl vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR Tomáš Sajdl.

Zádolský potok s nízkou kapacitou průtoku a malým podélným sklonem dna opět meandruje krajinou. Kdysi uměle vytvořené koryto bylo zasypáno. Vodohospodáři vybudovali také 21 různě tvarovaných i hlubokých tůní, ve kterých jsou například uložené pařezy. Tím vznikly oblíbené biotopy vodomilných živočichů, především obojživelníků. Další naleznou útočiště v mrtvém dřevě, tedy v pařezech a kmenech ponechaných v potoční nivě kolem nového koryta a tůní.

Obdobně v přírodní a nové trase meandruje i levostranný přítok Zádolského potoka. Také v tomto případě se původní koryto zasypalo a vznikly další čtyři tůně. Všechna opatření podnik provedl na 44.049 metrech čtverečních, ale voda, která zůstane v krajině, ovlivní podstatně větší území, uvedla Jouklová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí