zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Celníci letos zadrželi 461 t nelegálního odpadu, třetinu v květnu

02.06.2020
Odpady
Šlendryján
Celníci letos zadrželi 461 t nelegálního odpadu, třetinu v květnu

Celníci zadrželi od začátku roku v ČR 461 tun nelegálně dováženého odpadu, více než třetinu v květnu. Případů porušení předpisů přeshraniční přepravy odpadů celníci letos zatím odhalili 21. Za celý loňský rok to bylo 45 případů a 974 tun nelegálně dovezeného odpadu, což byl proti roku 2018 trojnásobný nárůst počtu zjištěných porušení i množství odpadů. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

"Nelegální přeshraniční obchod a nakládání s odpady v posledních letech narůstá. Jen během celorepublikové akce od 1. do 18. května celníci řešili deset případů porušení zákona a zadrželi 173 tun odpadu," uvedla mluvčí.

Zjištěná porušení předpisů se podle ní nečastěji týkala přepravy odpadu bez potřebných dokladů, kdy odpad neodpovídá deklarovanému odpadu uvedenému v předložených dokladech, případně příjemce v ČR neměl oprávnění dovážený odpad přijmout.

Nelegálně dovážený odpad podle celníků nejčastěji pochází z Německa a Itálie. Šlo například o drcené silně zapáchající směsi, drcené plastové kousky, prášek, u kterého není možné určit složení, nebo komunální směsný odpad. Česká republika slouží buď jako cílová stanice, nebo jako tranzitní země pro další cestu na jihovýchod Evropy, uvedla mluvčí a doplnila, že celní správa případy zjištěných nelegálních dodávek odpadu předala České inspekci životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí