Pátek, 26. dubna 2024

Za covidu-19 tančí i japonské světlušky bez obecenstva

Za covidu-19 tančí i japonské světlušky bez obecenstva

Když v malém horském městečku Tacuno v centrálním Japonsku zachází slunce, začínají se ve tmě třpytit tisíce světlušek. Toto představení za normálních časů přitahuje desetitisíce diváků, píše agentura AFP.

Avšak letos se tanec hmyzu odbýval v intimním prostředí. Organizátoři festivalu světlušek v Tacunu podívanou raději zrušili, aby omezili rizika spojená s pandemií covidu-19.

Toto rozhodnutí mnohé zklamalo, ale dodalo nezvykle klidnou atmosféru nočnímu baletu hmyzu, který se při tanci postupně přibližuje a mizí oku. Představení trvá asi deset dní a je poslední kapitolou v životě světlušek.

"Po roce života svítí světlušky jen posledních deset až 15 dní své existence, aby za sebou zanechávaly potomstvo," říká starosta Tacuna Jasuo Takei.

"Díváme-li se na toto prchavé představení, nemůže se nás to nedotknout a říkáme si, že je třeba bojovat až do konce. Je v tom možná velmi japonská estetická vize," soudí starosta.

"Světlo světlušek odpovídá svatebnímu obřadu, je to způsob komunikace mezi samci a samičkami," vysvětluje Kacunori Funaki, který má v Tacunu na starosti turistiku. "Během asi tuctu dní jim to umožňuje najít si partnera a klást vajíčka na příští rok," dodává.

Když jsou dobré podmínky, neprší a není vítr, tančí svůj opojný světelný balet v této lokalitě v prefektuře Nagano až 30.000 světlušek.

"Podle archivů bylo možno pozorovat veliký počet světlušek podél řeky Tenrju koncem 19. a začátkem 20. století," upřesňuje starosta.

Avšak tato křehká stvoření pak z regionu téměř zmizela, když se tu začal rozvíjet průmysl, zejména hedvábnictví, a s ním přišlo znečištění.

Po druhé světové válce vynakládalo město velké úsilí, aby obnovilo životní prostředí a světlušky chránilo. Tento podivuhodný festival se už koná více než 70 let.

Když je světlušek hodně, skýtají prchavé světelné představení, při němž se hvězdy a světlušky odrážejí ve vodě, říká Takei.

Přítomnost světlušek je obvykle znamením, že je příroda v dobrém stavu, ale tento hmyz má rovněž zvláštní nároky na prostředí. Aby světlušky nalákalo, vysadilo město Tacuno sladkovodního plže (Semisulcospira libertina), kterému Japonci říkají kavanina. Světlušky se totiž asi devět měsíců vyvíjejí ve vodě a jejich larvy mají v oblibě tohoto břichonožce.

Město vybudovalo park, kam umělé kanály přivádějí čistou vodu z řeky, a vodopády, aby zajistilo vodní prostředí bohaté na kyslík.

"Když budeme o světlušky pečovat, můžeme doufat, že se příští rok budeme moci znovu těšit z jejich krásného tance," říká starosta. Organizátoři festivalu doufají, že se v příštím roce bude festival zase konat.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů