zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

To tam snad sprchuješ slona, ne?! Neplýtvejme vodou, kterou nemáme

01.11.2020
Voda
Pitná voda
To tam snad sprchuješ slona, ne?! Neplýtvejme vodou, kterou nemáme

Už nemáme na výběr. Odpovědný přístup ke spotřebě vody je povinností každého z nás. Čelíme dlouhodobému suchu. Tak to zkrátka je, a ač se to může zdát sebevíc zvláštní, červnové a říjnové povodně na Moravě jsou toho průvodním znakem.

Pojďme s tím něco udělat. Třeba jen malý krůček, který když uděláme všichni, tak se ta drobná vzdálenost nastřádá v mohutný krok k záchraně vody v naší krajině. Základem je neplýtvat. Jsme sice lidé, ale co se týče spotřeby vody, tak je to na pováženou. Když si ke koupání napustíme vanu, hned je pryč i 150 litrů. Spláchnutí velké potřeby pošle do kanálu až 10 litrů. Vyperete a 40 litrů vody pryč. Umytí nádobí v myčce (sice vodu šetří ale i tak) 10 litrů. A při mytí rukou klidně vytečou 4 litry. To je vody, jako kdyby ji spotřeboval slon!

Právě slon je ve znaku nové kampaně, která má vzbudit větší zájem všech obyvatel Olomouckého kraje o problematiku vody u nás. Tak přestaňme v koupelně "sprchovat slony" a s vodou šetřeme. A nejde jen o koupelnu. Zavítejte na nový web https://www.sprchujesslona.cz/, kde najdete jasné informace o tom, proč je pro nás voda důležitá, proč si ji máme vážit, jak s vodou šetřit, jak to že voda mizí, proč je sucho a také jak vodu v krajině udržet a jak jí pomáhat k návratu do míst, odkud zmizela.

"Nedávno jsme dokončili práci na základním koncepčním dokumentu, Strategii Olomouckého kraje o vodě. Základem a současně podmínkou úspěšného rozvoje našeho chování k vodě je postoj každého člověka. Podobně jako jsme se učili například třídit odpady, musíme se naučit hospodařit s vodou. Pojďme přehodnotit náš přístup k životnímu prostředí, ve kterém je voda stejně důležitá jako krev v lidském těle," říká hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který je patronem osvětového projektu Sprchuješ slona.

Klima se nám mění před očima. V posledních letech jsme strádali velkým suchem. Letos suchá období prokládají vytrvalé deště a s nimi spojené bleskové povodně, například na Uničovsku nebo na Přerovsku. Tyto extrémní hydrologické jevy jsou jedny z nejviditelnějších dopadů změn klimatu. Pojďme hovořit o vodě a začněme mezi sebou šířit odpovědnost k ní. Možná si za chvíli půjdete umýt ruce. Zkuste během mydlení vodu vypnout. To je dobrý začátek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí