zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mikulášská nadílka netradičně. Obdarujte ptáky na vašem krmítku, vyzývají ornitologové veřejnost

05.12.2020
Příroda
Mikulášská nadílka netradičně. Obdarujte ptáky na vašem krmítku, vyzývají ornitologové veřejnost

Kosům jablka, pro brhlíky slunečnicová semena a sýkorám vlašské ořechy. Česká společnost ornitologická vyzývá veřejnost, aby v sobotu 5. prosince, v den mikulášské nadílky, myslela také na volně žijící ptactvo a obdarovala je vhodným krmivem. Pozorování ptáků na krmítku a jejich poznávání je skvělou aktivitou pro děti, které se z pohodlí domova dozvědí mnohé o životě opeřenců. Na druhý lednový víkend pak připravují ornitologové třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách, kde mohou nejen děti své znalosti zúročit.

Oslavte letos Mikuláše jinak, v souladu s přírodou, vyzývá Česká společnost ornitologická veřejnost. ,,Z mikulášských obchůzek se v posledních letech stal symbol konzumu a zapomíná se na jeho původní smysl - obdarovat naše blízké a udělat jim radost. Den mikulášské nadílky je vhodná příležitost věnovat drobný dárek i divoce žijícím ptákům. Mikuláše lze oslavit i bez čokoládových figurek, petard a zbytečného hluku," říká Dita Hořáková, která se v České společnosti ornitologické věnuje tématu přikrmování.

V období, kdy teploty klesají pod nulu a sněží, je pro ptáky náročnější hledat potravu. ,,Můžeme jim významně pomoci, když jim připravíme krmítka s vhodnou potravou. Ideální jsou slunečnicová semena, vlašské ořechy, případně jablka. Rodiče mohou při té příležitosti představit dětem ptáky, kteří na krmítko létají a vyrobit si s nimi jednoduché krmítko. Využít k tomu mohou i materiály od nás," doporučuje Hořáková.

Materiály k výrobě krmítek a určování ptáků: https://ptacihodinka.birdlife.cz/pro-skoly/

Ptáky je nutné přikrmovat správně tak, abychom jim spíš neublížili. ,,Nevhodné je pečivo či kuchyňské zbytky, které jsou mastné, solené nebo kořeněné. Neodporučujeme ani lojové koule v síťkách, které představují v přírodě zbytečný plast a ve kterých ptáci mohou uvíznout drápkem. Často se také stává, že prázdné síťky zůstanou celou zimu, a často až do jara, viset na stromech, mohou spadnout a lákat vůní psy nebo ježky, kteří je sežerou a mají pak problémy. Koule doporučujeme vybalit a umístit do tubusových krmítek," říká Hořáková.

Více o přikrmování, krmítkách a druzích ptáků na krmítku lze nalézt na https://ptacihodinka.birdlife.cz/rady-a-tipy/

Vzdělávání dětí a mládeže a tvoření kladného vztahu k přírodě je důležité téma, kterému se Česká společnost ornitologická pravidelně věnuje ve svých aktivitách. ,,Pozorovat krmítko je skvělá možnost, jak se děti z bezprostřední blízkosti dozvědí více o ptácích. Jak vypadají, jak se chovají a jaká potrava jim chutná. Poučí se, bude je to bavit a navíc udrží pozornost, protože na krmítku se pořád něco děje," sděluje Hořáková.

Na středu 9. prosince od 17:30 připravili ornitologové speciální webinář k přikrmování ptáků: https://ptacihodinka.birdlife.cz/webinar/

Druhý lednový víkend zorganizuje Česká společnost ornitologická třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách, kterého se lze pohodlně zúčastnit z pohodlí domova. Už nyní se mohou zájemci hlásit o tipy a novinky prostřednictvím webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz. Ta bude zároveň o sčítacím víkendu sloužit pro vkládání pozorování. Už nyní na tomto webu zájemci najdou rady a tipy a užitečné videonávody k poznávání a přikrmování ptáků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí