zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Saúdská Arábie chce vysázet deset miliard stromů

31.03.2021
Příroda
Saúdská Arábie chce vysázet deset miliard stromů

Saúdská Arábie chce v nadcházejících desetiletích vysázet deset miliard stromů. Plán je součástí ambiciózní kampaně zaměřené na snížení emisí uhlíku a boj se znečištěním a degradací půdy, kterou dnes představil korunní princ Muhammad bin Salmán.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Jejím cílem je snížit emise uhlíku za pomoci obnovitelných zdrojů energie, které by měly mít do roku 2030 na výrobě elektřiny v zemi podíl 50 procent.

Rijád bude také spolupracovat s dalšími arabskými státy na takzvané zelené iniciativě Blízkého východu, v rámci které chce vysadit 40 miliard stromů. Podle prince by to byl největší program obnovy lesů na světě.

Prohlášení neposkytlo žádné detaily k realizaci projektu v zemi, která má jen omezené zdroje obnovitelné vody. Saúdská Arábie je největším světovým producentem odsolené vody.

Zelená iniciativa, kterou prosazuje Saúdská Arábie, je součástí princova plánu nazvaného Vision 2030, jehož cílem je snížit závislost státu na příjmech z prodeje ropy a zlepšit kvalitu života v zemi, uvedla agentura Reuters.

"Království, region a svět musí jít ještě mnohem dál a rychleji v boji proti změnám klimatu," uvedl princ. Dodal, že podíl čisté energie na celkové produkci na Blízkém východě v současnosti dosahuje necelých sedmi procent a Saúdská Arábie bude spolupracovat s regionálními partnery, aby pomohla přispět ke snížení emisí z produkce uhlovodíků v regionu o více než 60 procent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí