zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

JAR testuje radioaktivní rohy, aby odradila pytláky od zabíjení nosorožců

06.06.2021
Příroda
JAR testuje radioaktivní rohy, aby odradila pytláky od zabíjení nosorožců

Vědci v Jihoafrické republice zkoumají možnost vstřikovat radioaktivní materiál do rohů živých nosorožců, aby tím vystrašili potenciální zákazníky a usnadnili hledání upytlačených trofejí. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Výzkum podporuje ruská státní jaderná firma Rosatom. V rámci experimentu už vědci injekčně aplikovali neškodné, stabilní izotopy do rohů dvou nosorožců.

James Larkin, profesor Univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a odborník na ochranu radiací uvedl, že použité stabilní izotopy jsou neškodné a jejich aplikace "nemá nikoho zabít".

"Chceme jen využít přirozenou rezervovanost lidí vůči radioaktivnímu materiálu, abychom snížili poptávku po nosorožčích rozích a snáz je vystopovali," řekl profesor Larkin. "S ohledem na stavbu rohu neočekáváme, že by došlo k jakémukoli proniknutí do těl zvířat," dodal.

Tisíce už existujících senzorů podél mezinárodních hranic by bylo možné využít k zachycení sebemenšího množství radioaktivního materiálu v rozích nosorožců, což by pytlákům ztížilo vývoz jejich nelegálního zboží.

Během posledního desetiletí pytláci vybili dvě třetiny z největší jihoafrické populace nosorožců, která žije v Krugerově národním parku. Jen v roce 2014 pytlákům padlo za oběť 1215 jihoafrických nosorožců.

Rohy těchto tlustokožců jsou žádané na asijských nelegálních trzích kvůli svým údajným léčivým schopnostem. Nosorožčí rohy jsou z keratinu, tedy stejné látky jako například lidské nehty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí