zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gabon dostal jako první v Africe zaplaceno za ochranu deštného pralesa

04.07.2021
Příroda
Gabon dostal jako první v Africe zaplaceno za ochranu deštného pralesa

Gabon se stal první africkou zemí, která dostala peníze za ochranu deštného pralesa, což pomůže snížit emise plynů podílejících se na globálním oteplování. Organizace zvaná Středoafrická lesní iniciativa (Cafi) Gabonu předala 17 milionů dolarů (365 milionů korun) jako první část z celkové sumy 150 milionů dolarů (3,2 miliardy korun) dohodnutých v roce 2019.

Gabon podle Cafi dokázal, že umí omezit kácení. Téměř 90 procent gabonského území pokrývají lesy, které jsou schopné pohltit více skleníkových plynů, než jich dvoumilionová země do ovzduší vypustí.

Jak uvádí zpravodajský server BBC, deštné pralesy jsou nepostradatelnými pohlcovači emisí, které se podílejí na oteplování ovzduší na planetě.

V Gabonu se podařilo kácení omezit a v letech 2016 a 2017 se tam ve srovnání s předchozím obdobím snížilo množství škodlivých emisí, uvádí Cafi. Tuto organizaci založilo před šesti lety Valné shromáždění OSN. Funguje díky dárcovským zemím, k nimiž patří Evropská unie, Norsko, Británie, šest afrických států včetně Gabonu a také Brazílie.

Sedmnáct milionů dolarů vyplatilo Gabonu prostřednictvím Cafi Norsko a suma se podle BBC vztahuje k počtu tun skleníkových plynů, jež by se bez ochrany lesa dostaly do ovzduší. Zbytek ze 150 milionů dolarů se bude vyplácet v následujících letech.

I když peníze představují jenom desetinu procenta gabonského hrubého domácího produktu, ministr lesního hospodářství Lee White je považuje za významný první krok. Norsko ocenilo způsob, jakým Gabon monitoruje kácení stromů a emise skleníkových plynů. Země na západoafrickém pobřeží v minulých letech založila 13 národních parků i projekt proti nelegálnímu kácení.

Zároveň ale Gabon potřebuje peníze z prodeje dřeva. Bude stále těžit, avšak hodnotu dřeva zvýší tím, že bude surový materiál více zpracovávat doma.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí