zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představujeme finalisty E.ON Energy Globe - Potisk textilu bez vody

20.08.2021
Voda
Představujeme finalisty E.ON Energy Globe - Potisk textilu bez vody

Technologie břeclavského start-upu Pikto Digital a.s. přináší ekologický průlom v oblasti potisku přírodních i umělých textilií. Jeho přístroj totiž využívá technologii, díky které se při tisku na textil nespotřebuje ani jedna kapka vody. Ekologických pozitiv má ale mnohem víc.

Potisk textilu bez vody
VIDEO

Hlavní náplní činnosti Pikto Digital a.s. je především vývoj a výroba technologických zařízení na úpravu metrového textilu, které bez problému zvládnou nahradit současné textilní stroje ve všech výrobních fázích digitálního pigmentového potisku. Cílem společnosti je ovšem přinášet i další významné inovace, které změní zaběhlé procesy výroby potištěného textilu.

V naší soutěži Pikto Digital a.s. představuje prototyp stroje Maverick, který byl primárně vyvinut pro technologii digitální pigmentace. Maverick umí zajistit všechny procesy, které jsou potřebné pro úspěšnou a kvalitní výrobu potištěné látky. Od aktuálně dostupných strojů se liší v řadě charakteristik. Spotřebuje o 70 % méně elektrické energie a o 30 % méně substrátů na úpravu látky, především však při procesu nespotřebovává ani neznečišťuje žádnou vodu.

Stroj si navíc poradí téměř s každou látkou - tkanou, pletenou, přírodní i syntetickou. Pigmentové barvy, které se při mechanickém potisku používají, jsou navíc přírodní, takže neškodí životnímu prostředí a nepodráždí ani tu nejcitlivější pokožku.

V čem je projekt výjimečný:

  • Stroj pro potisk látek nespotřebovává a neznečišťuje vodu
  • Technologie je méně energeticky náročná a také používá méně substrátů
  • Má potenciál nahradit aktuálně používané textilní stroje

Přínos pro společnost

Jedná se o ekologický průlom v oblasti potisku přírodních i umělých textilií.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí