zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žáci jdou za sovami ze škol do pražské přírody

20.01.2004
Příroda
Žáci jdou za sovami ze škol do pražské přírody

PRAHA – Jedinečný projekt sdružení Arnika „Sovy do škol“ vstupuje do další fáze. Zatímco od září do prosince navštěvovaly sovy žáky ve školách, nyní chodí žáci za sovami do jejich přirozeného prostředí. Tam se je snaží přilákat houkáním. „Setkání s volně žijící sovou je velmi silným zážitkem. První sovu jsme takto přivábili na Petříně. Houkání petřínského puštíka a jeho exhibice ve větvích byly výjimečné. Děti byly nadšené,“ uvedla vedoucí projektu Sovy do škol Veronika Voldřichová.

Ta zatím s dětmi uskutečnila 6 výprav a vytipováno je dalších 32 lokalit v Praze. „Naším cílem není jen vyhoukat sovu. Chceme dětem hlavně vysvětlit metodiku zjišťování výskytu sov. Na místě je proto vždy přítomný ornitolog, který dětem či jejich rodičům zodpoví všechny dotazy. V případě zájmu může také pomoci s vedením výpravy do jiných lokalit,“ vysvětluje Veronika Voldřichová.

Výpravy budou pokračovat do 15.března 2004, kdy končí období toku sov a nebude již možné je ve volné přírodě přivábit. Výletů  se celkem zúčastní zhruba 1000 dětí.

Sdružení Arnika ve spolupráci se Zoologickou zahradou Praha pro děti dále připravilo program nazvaný ÚNOR – MĚSÍC SOV, který proběhne přímo v zoologické zahradě. Děti se tak setkají se sovami, které na území ČR buď vůbec nežijí, nebo jen velmi vzácně.  Program tak doplní všem účastníkům znalosti o sovách a především zde vytvoříme další příležitost, kdy se děti mohou setkat ze živými sovami. „Jsme přesvědčeni, že taková setkání jsou nejlepší motivací k tomu, aby se zajímaly o své životní prostředí a o možnosti, jak ho chránit,“ dodala Voldřichová.

Třetí etapou projektu  Sovy do škol bude realizace výstavy dětských výtvarných prací, nazvaná  „Naše sovy“. Pro vítěze soutěže Arnika připravujeme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou soustředění v přírodě, kde si mohou v bohatém programu prohloubit své znalosti o životě ptáků ve volné přírodě vůbec. Výstava Naše sovy proběhne ve dnech 22.března – 23.dubna 2004 v Muzeu Policie ČR.

Bližší informace na www.sovy.cz či na těchto telefonních číslech:

Lenka Mašková, ředitelka Arniky: 604 318 563

Věra Malátková, Klub ochrany dravců a sov: 603 990 965

Veronika Voldřichová, vedoucí projektu: 603 726 737

Marek Jehlička, mluvčí Arniky: 606 727 942

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí