zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zisk pašeráka: tisíc procent

26.01.2004
Příroda
Zisk pašeráka: tisíc procent

Domorodci prodávají papouška Žako za 3 dolary. Pašerák za něj překupníkovi zaplatí 30 dolarů. V Česku pak stejný pták stojí 10 až 15 tisíc korun.

PRAHA - Nezákonný obchod se zvířaty je podle Interpolu třetí nejvýnosnější - hned po kšeftování s drogami a se zbraněmi. Odborníci z České inspekce životního prostředí ale podobná srovnání neslyší rádi. Podle nich se nedá spočítat, kolik přesně pašeráci vydělávají. K dispozici jsou jen kusé údaje o zadržených zásilkách.
Jedno je ale jisté: Češi s exotickými zvířaty a s rostlinami chráněnými mezinárodní úmluvou CITES obchodují poměrně často a Česká republika má proto mezi ochránci ohrožených druhů dost špatnou pověst.
\"Je pravda, že případů pašování, ve kterých figurovali Češi, bylo u nás i v zahraničí hodně. Je také pravdou, že překupníci, ale i nadšenci, kteří si vozí flóru a faunu pro svou potřebu, jsou stále vynalézavější,\" říká Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Objevují se i náznaky, že pašeráci pracují v organizovaných skupinách. Tato skutečnost se ale jen velmi těžko prokazuje.
Česká republika je zemí cílovou i tranzitní. \"Máme tradici v tom, že hodně Čechů chová exotická zvířata. V případě tranzitu směřuje nejvíce zvířat do západní Evropy. Nejčastěji se vyvážejí želvy, plazi a papoušci. Případ, že by se někdo pokoušel vyvézt vzácné rostliny, jsme zatím nezaznamenali,\" říká náměstek ředitele ČIŽP Jan Klapuš.
Nejčastěji přivážejí Češi chráněná zvířata a rostliny z Afriky, Indonésie a Jižní Ameriky. Většinu případů tvoří tzv. \"turistické dovozy\". Lidé si z dovolené přivezou kus korálu, mušle, hlavu krokodýla či naložené hady a ani netuší, že porušují mezinárodní úmluvy a zákony.

Pokuta překupníky neodradí

\"Mnohdy jim tyto věci ani neodebíráme a řešíme to na místě blokovou pokutou do tisíce korun. Jednomu pašerákovi jsme ale udělili maximální pokutu - 100 tisíc korun - za pokus o převoz stejných želviček, jaké jsme zabavili tento týden v Ruzyni. Druhou nejvyšší pokutou bylo 95 tisíc za chameleony,\" říká náměstek Klapuš.
Obchod s exotickými zvířaty je ale tak výnosný, že pašeráci jsou ochotni toto riziko podstoupit. Experti odhadují, že domorodec dostane za papouška Žako tři dolary. Překupník jej pak prodá pašerákovi za 30 dolarů. A v České republice je stejný papoušek k mání za 10 až 15 tisíc korun. \"Hrubý odhad je, že se cena při každé změně majitele násobí deseti,\" říká Pavla Říhová.
Hlavní problém podle ní spočívá v tom, že společnost se o tento problém málo zajímá. Pašování zvířat není považováno za příliš vážný přečin. Nedá se to srovnat s tím, jak Češi nahlížejí na lidi, kteří se dopustí \"běžného\" týrání zvířat. Přitom pašování v malých bedýnkách či igelitových sáčcích způsobuje zvířatům obrovské utrpení a mnohá z nich cestou hynou.
\"Mnoho lidí si navíc myslí, že pašeráci zvířata zachraňují. To ale není pravda. I když se jim podaří odchovat mláďata, tak je nevracejí do volné přírody. Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, že pokud z jejich strany nebude existovat poptávka po těchto zvířatech, nebude ani nabídka,\" dodává Pavla Říhová.

Zdroj: Lidové noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí