zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Povodním mají zabránit revitalizace toků

29.01.2004
Voda
Povodním mají zabránit revitalizace toků
Vyškovsko V revitalizacích spatřuje řada lidí řešení problémů s povodněmi, erozí půdy a dalšími potížemi, jež vznikly v důsledku regulace vodních toků a intenzivního zemědělství. Podobné projekty se začínají prosazovat také na Vyškovsku.
Nebezpečí povodní hrozilo třeba v Otnicích, na jejichž území se stýká Otnický a Bošovický potok. Proto přistoupila Zemědělská vodohospodářská správa k revitalizaci Otnického potoka, která probíhala v letech 2000 až 2003. \" Problémům s povodněmi by měla zabránit hlavně průtočná nádrž. V druhé fázi by měla být provedena ještě revitalizace toku potoka v katastru sousední obce Lovčičky, zatím však na ni nejsou prostředky,\" říká otnický starosta Pavel Prokop.
Úpravy na Otnickém potoku zahrnovaly také vytvoření dvou mokřadů a neprůtočných nádrží spolu s obnovou porostů na březích toku a zatravnění přilehlých svahů. Tato opatření mají zabránit erozi a přispět k obnově přírodních procesů na tomto území. Reakcí na nebezpečí záplav ve Hvězdlicích, Milonicích a Nesovicích má být revitalizace potoka Hvězdlička, který tvoří pravostranný přítok Litavy. Rozsáhlý projekt počítá s úpravami toku Hvězdličky v Milonicích, Nesovicích a Nových Hvězdlicích, Pavlovického a Starohvězdlického potoka a výstavbou dvou suchých nádrží - takzvaných poldrů - ve Starých Hvězdlicích a v osadě Rozčoutky u Milonic. Suchá nádrž v Rozčoutkách bude mít objem 377 tisíc krychlových metrů.
\" Zatím probíhají práce na přípravě stavby. Předpokládáme, že k zahájení stavebních prací dojde už v tomto roce, ale jejich hlavní objem připadne na rok 2005,\" uvedl představitel zadavatele stavby - firmy Hydroconsult Bratislava - Vladimír Vinkler. Investiční náklady včetně státní dotace na podporu projektů protipovodňových opatření mají dosáhnout výše přibližně šestnáct milionů korun.

Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí