zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O památných stromech vyjde kniha

29.01.2004
Příroda
O památných stromech vyjde kniha

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Obrazovou publikaci mapující všechny památné a hodnotné stromy na Vsetínsku se chystá vydat Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Příprava knihy a sbírání fotografické dokumentace trvalo celých dvanáct let.
Jedná se přitom o unikátní projekt, protože zachycuje stromy i v několika ročních obdobích. \" Některé stromy jsou v letním hábitu i bezlisté. Jiné dokonce během těch dvanácti let přestaly existovat a už se bohužel do naší knihy nedostanou,\" vypověděl Milan Orálek z meziříčského svazu ochránců přírody. Uvedl příklad lípy uprostřed obce Hutisko- Solanec, kterou vyvrátila vichřice před několika lety.
\" Za to, že neexistuje, může i člověk, protože lípa ztratila svou pevnost kvůli asfaltu a budování inženýrských sítí,\" vysvětlil Orálek. Stejně tak se do publikace nedostanou ani další stromy zničené ořezem nebo jiným neodborným zásahem člověka.
V knize nebudou ovšem jen fotografie stromů. Objeví se zde i přesné vymezení toho, co je a není památný strom, péče o tyto stromy i způsoby jejich ošetřování. Spoluautorka a dendroložka Zina Klečková upřesní jejich stáří, součástí textu budou i legendy. \" Některé stromy mají svou historii a tradují se k nim celé příběhy a pořekadla. Takových stromů samozřejmě zas tolik není,\" řekl Orálek. Doplnil, že jedním takovým stromem opředeným legendami je Kobzova lípa ve Francově Lhotě. Publikace bude obsahovat více než třicet památných stromů Vsetínska a měla by vyjít přibližně za měsíc.

Zdroj: Naše Valašsko

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí