zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prodej sněženek by mohl přijít až na milion

24.02.2004
Příroda
Prodej sněženek by mohl přijít až na milion
Jaro je tady! Alespoň podle prvních prodejců sněženek v ulicích Prahy. Jenže stejně jako Vesna nemá podle kalendáře ještě zdaleka legální nárok na převzetí vlády, ani prodávané kvítky zpravidla před zákonem neobstojí.

Praha - Na pražských nárožích se již objevili první prodejci sněženek. Neodrazuje je ani to, že porušují zákon. Sněženky jsou totiž podle zákona
o ochraně přírody a krajiny zařazeny do kategorie ohrožených. \"Takové druhy jsou chráněné ve všech svých částech a vývojových stadiích. Je zakázáno je sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji,\" sdělila Eva Veverková z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Výjimku by mohly tvořit pouze sněženky natrhané na vlastní zahrádce, což musí případný prodejce doložit. \"Musí prokázat povolený způsob sběru rostliny. V případě, že toho není schopen, vystavuje se hrozbě pokuty u fyzických osob do padesáti tisíc korun a u právnických nebo fyzických podnikajících osob až do výše jednoho milionu korun,\" řekla Veverková s tím, že v případě sněženek dochází v praxi spíše jen k odebrání rostlin pouličnímu prodejci a uložení výstražné pokuty na dolní hranici sazby.

Veřejnost je shovívavá
Většina těch, kdo sněženky prodávají, ale stejně porušuje zákon, byť by rostlinky pocházely z vlastní zahrádky. \"Jde totiž o pouliční prodej a ten je
v celé Praze zakázán, stejně jako prodej podomní,\" vysvětlil vedoucí živnostenského odboru na pražském magistrátu Josef Šídlo.
Neoprávněným prodejem si podle náměstka ředitele městské policie Ludvíka Klemy přivydělávají buď důchodci, kteří nevystačí s finančními prostředky, nebo lidé ve stížené sociální situaci. Na věku pak nezáleží.
\"Je to určitá alternativa žebrání. Společenská nebezpečnost není až tak vysoká. Bývá to záležitost dvou tří týdnů a tito lidé se o nijak horentní sumy neobohatí. Dokonce veřejnost má pro ně určité pochopení. Stává se, že kolemjdoucí kritizuje strážníka, proč nenechá starou paní prodávat kytičky,\" míní Klema.

Boj o místo
Závažné podle něj je ale na tomto chování především to, že se jedná o chráněný druh rostliny, a proto strážníci jako veřejní činitelé nemohou tento prodej přehlížet. Prodejci sice většinou, jakmile strážníky zahlédnou, co nejrychleji mizí jinam. Ale i tady existují výjimky.
Za své nelegálně obsazené místo u Anděla na Smíchově prodavačka se strážníkem tento týden udatně bojovala. Ochránce pořádku jí uložil pokutu a vyzval ji, aby místo opustila. Starší paní si od něj vzala složenku a dál bez mrknutí oka, přímo před strážníkem, prodávala sněženky dál. \"Mohl jí sice nasadit i pouta
a odvést ji, ale snažil se jí vysvětlit, že jde především o ochranu přírody
a situaci uklidnit,\" líčil Klema. Nakonec prodavačka odešla, ale během dalších dnů ji přistihli strážníci znovu. \"Je to každodenní honička,\" zhodnotil situaci náměstka ředitele pražské policie.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí