zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pětkrát certifikováni

05.03.2004
EMS
Pětkrát certifikováni
Výrobci a distributoru koření po zavedení přísných norem klesly reklamace.

Pěkný-Unimex, s. r. o., výrobce a distributor koření a kořenicích směsí, je jedinou potravinářskou firmou v ČR a možná i v Evropě, které se podařilo získat pět certifikátů. Loni obdržela unikátní soubor certifikačních osvědčení týkající se řízení jakosti (QMS ISO 9001), systému kritických bodů pro oblast výroby a zdravotní nezávadnosti (HACCP), ochrany životního prostředí (EMAS II), bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OHSAS 18001) a environmentálního managementu (EMS ISO 14001).

\"Neznám žádnou firmu v ČR, které se podařilo získat hned pět certifikátů. V potravinářství je to unikum,\" říká Pavel Charvát, ředitel certifikačního orgánu CERT-ACO a člen správní rady Českého institutu pro akreditaci.

Podle generálního ředitele společnosti Pěkný-Unimex Pavla Valenze se touto cestou firma připravuje na vstup do Evropské unie. Dalším důvodem pak bylo přesvědčení, že přijme-li firma řadu přísných norem, povede to ke zefektivnění řídících i výrobních procesů. A to se nakonec ukázalo jako pravdivé. Ředitel říká, že se využití strojů a technologií zvýšilo o 3 procenta a reklamace klesly dokonce o 12 procent. Obrat společnosti loni dosáhl 750 milionů korun oproti 690 milionům v roce 2002.

Získání certifikátů není nijak levná záležitost. Proto by takovému rozhodnutí ve firmě mělo podle Pavla Valenze vždy předcházet důkladné porovnání nákladů a přínosů. Západní Evropa považuje certifikáty víceméně za samozřejmost, ale už i ve východních zemích prý je certifikovaný partner ve výhodě.

AUTOR: Jiří Kučera
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí