zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet stížností na kácení dřevin se neustále zvyšuje

19.04.2004
Příroda
Počet stížností na kácení dřevin se neustále zvyšuje
Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) řeší každoročně v jarních měsících zvýšený počet stížností na kácení dřevin. Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku jich letos oddělení ochrany přírody na pražském inspektorátu obdrželo pětkrát víc. Naprostá většina stížností se týká kácení dřevin rostoucích mimo les, řekl dnes novinářům ředitel inspekce Jan Slanec.

\"Je to především problém velkých měst, kde je těch stížností samozřejmě nejvíce. Nejde přitom o samotné kácení, ale o porušování pravidel a zákonů při vydávání povolení na úřadech, což je zhruba devadesát procent všech případů. I v Praze je způsob a postup schválení kácení v některých případech nestandardní a neodpovídá předpisům,\" uvedl Slanec. Naopak v obcích prý chybějí kvalitní odborníci a úředníci neznají dostatečně všechna pravidla a normy.

Zástupci ČIŽP se rozhodli na nejkřiklavější případy upozorňovat a chválí občany, že se o totéž snaží ve vyšší míře než v minulosti. \"Díky osvětě si lidé začali problémů kolem kácení dřevin více všímat,\" uvedl Jan Klapuš z ČIŽP.

Inspektoři také řeší několik sporů se zástupci povodí řek, kde rovněž zaznamenali rostoucí počet zásahů do pobřežní krajiny. \"Náš úřad usiluje o návrat ke standardnímu řešení povolování kácení dřevin v blízkosti vodních toků. Chceme donutit povodí, aby přestala omlouvat své zásahy do krajiny v souvislosti s likvidací popovodňových škod,\" řekl ředitel Slanec s tím, že od povodní uběhly již téměř dva roky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí