zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sužovaná příroda v rozšiřované Evropě

04.05.2004
Příroda
Sužovaná příroda  v rozšiřované Evropě

WWF vydal k rozšíření EU  o dalších deset států prohlášení , ke kterému se připojuje  I ČSOP  Veronica jako  český  partner této organizace

Nové evropské státy nepřicházejí do EU s prázdnýma rukama. Spolu s rozšířením  přichází do EU nezanedbatelné přírodní bohatství ať již jde o Karpatské lesy, stepní formace v Pustě  či rozsáhlá rašeliniště v Polsku .Proces  rozšíření měl kladný vliv také na vstupující státy , zlepšili si svoji legislativu na ochranu přírody a provedli rozsáhlá šetření stavu  biologické rozmanitosti na svém teritoriu.

Evropská unie na summitu v Göteborgu si dala za cíl zastavit úbytek biologické rozmanitosti  do roku 2010 a k dosažení tohoto cíle vytvořila několik nástrojů z nichž  neúčinnější je znám pod jménem Natura 2000

Dr Claude Martin, generální ředitel celosvětové organizace na ochranu divoké přírody  k tomu řekl :

„Přes tyto výhody, zůstává otázkou, zda pro přírodu  v těchto nových státech  je rozšíření výhrou  nebo katastrofou.“

Rozšíření totiž přináší také nebezpečí. Jedním z příkladů je  společná zemědělská politika      (Common Agricultural Policy). Přibližně  50 miliard € (asi polovina rozpočtu EU)— proudí každoročně do zemědělství  Doposud tyto peníze  podporovaly intenzifikaci a obrovskou nadprodukci a zároveň  ničili drobné  farmy  a ekologicky příznivé hospodaření.

Pokud  má být zastavení úbytku biologické rozmanitosti  reálným cílem a nejenom frází  v ústech politiků, je reforma zemědělské politiky naprosto nezbytná. Místo  intenzifikace musí vzniknout podmínky pro moudré investování . Investování ne do produkce ale do rozvoje venkova, do prodeje místních produktů a do ekologického zemědělství.

Všechny  státy  “staré patnáctky”  udělaly chyby při  vyhlašování soustavy Natura 2000. Česká republika je na “ nejlepší cestě “ jejich špatného příkladu následovat. Naštěstí  v EU jsou vyvinuté četné opravné mechanismy, které vedou k postupné nápravě chyb. Stojí to nemalé úsilí a peníze.  Nevládní organizace  sledují pozorně počínání státních institucí při vyhlašování soustavy  Natura 2000 a  jsou připraveny   podílet se na odstraňování  chyb a tím pádem se spolupodílet na lepší ochraně naší (ale I Evropské) přírody. Nevládní organizace sdružené v tzv. Koalici pro Naturu  vytvořili svoji verzi, tzv. stínový seznam území, která mají být zařazeny do soustavy Natura 2000.

V příloze naleznete  některé příklady  chyb , které se členské státy dopustily.

Zdroje :

Dr Claude Martin, Director General for WWF : www.panda.org

Rošíření : http://www.panda.org/accession.

Natura : WWW,Natura 2000.cz, WWW.veronica.cz

Kontakty :

Mojmir Vlašín, ČSOP Veronica, Panská 9, tel : 542 422 573
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí