zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Operační program je na světě

07.05.2004
Zemědělství
Operační program je na světě
Tuzemští rolníci mají sektorový Operační program pro rozvoj venkova a multifunkčního zemědělství, který je nástrojem pro čerpání z unijních fondů. Evropský agrární komisař Franz Fischler potvrdil českému ministru Jaroslavu Palasovi, že s předloženou českou verzí souhlasí. \"Jsme rádi, že je to podepsáno tak, jak jsme to předkládali,\" uvedl ředitel odboru komunikace Ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Fischler však zdůraznil, že je nutné, aby česká státní správa urychlila veškeré administrativní kroky nutné pro získávání dotací. Program bude formálně schválen po vstupu do EU, podle Ministerstva zemědělství asi 11. května.

Česko by mělo v letech 2004-2006 získat celkem 173,9 milionu eur, tato částka má být navýšena z domácích veřejných zdrojů o 76,7 milionu eur. Programy unijní podpory pokrývají celé území Česka vyjma Prahy a zahrnují řadu ambiciózních opatření pro rozvoj venkova, která sledují zavádění nových technologií, zvýšení konkurenceschopnosti, konsolidaci vlastnictví půdy, ochranu životního prostředí či zachování pracovních míst.

Na plnění programu bude dohlížet monitorovací výbor složený ze zástupců rolníků a ministerstev. Konkrétní projekty vybírá podle unijních pravidel česká strana. Faktické čerpání prostředků bude následovat vždy po provedení daného projektu, proplácení je tedy zpětné.

Hugo Roldán z tiskového odboru MZe tvrdí, že do konce dubna by měla býtkonečně akreditována také Agrární platební agentura (APA), přes kterou \"poputují\" k zemědělcům peníze. To je další nezbytný krok pro to, aby zemědělci mohli nabízených dotací využít. Finišuje se i v přípravách příruček a manuálů, které radí, jak připravit konkrétní žádost. \"Dokončeny by měly být během května. V té době by se měly začít předkládat první záměry,\" dodává Roldán.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí