zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dokonalé řešení

07.05.2004
Chemické látky
Dokonalé řešení
Vědci z Brookhavenské národní laboratoře vytvořili nového požírače chemikálií. Vpravili do lupiny žluté (Lupinus luteus) modifikované bakterie, které dokáží absorbovat toluen z půdy a rozložit jej na neškodné složky. Tím se vyvinutá metoda liší od dosud používaných. Dosud totiž rostliny fungují pouze jako koncentrátory škodlivin a po sklizni je nutno je neutralizovat. Většinou se tak děje tepelnou degradací při velmi vysoké teplotě.

Podle článku z časopisu Nature Biotechnology je aktivním bojovníkem proti toluenu modifikovaná bakterie Burkholderia cepacia L. S. 2. 4, která dokáže \"vytáhnout\" ze znečištěné půdy toluen. Schopnosti také jej rozložit dosáhli vědci tím, že do bakterie vložili kód z příbuzné bakterie Burkholderia cepacia G4.

Nyní se vědci chystají rozšířit pokusy i na další rostliny, především na topoly a vrby, které by mohly čistit kontaminované spodní vody.

Dalším cílem je vpravování tzv. endofytických bakterií do rostlin, aby rozkládaly pesticidy a herbicidy, které zůstávají v plodinách po sklizni a představují zdravotní riziko.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí