zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kde vzít desítky milionů a nekrást?

14.05.2004
Voda
Kde vzít desítky milionů a nekrást?
Lukavice - Zdejší zastupitelé stojí před zdánlivě neuskutečnitelnou investicí. Nejpozději do dvou let musí v obci nechat vybudovat čističku odpadních vod za téměř sedmdesát milionů korun.
\"Odpadní voda nyní teče do našeho rezavého potoka, který směřuje přímo do řeky Chrudimky. Nenajde se v něm už ani jedna rybička. V roce 2006 nám na tohle končí povolení,\" říká lukavický starosta Josef Doležal.
Čistička samotná vyjde na čtyřicet milionů, dalších třicet bude stát splašková kanalizace spolu s odželezňovací stanicí na likvidaci kyselých vod. Od ministerstva životního prostředí obec očekává z celkové sumy zhruba osmdesátiprocentní dotaci. Stejně ji pak zbývá k zaplacení nejméně ještě čtrnáct milionů korun. Roční rozpočtové příjmy přitom činí čtyři a půl milionu. Jak dát potřebné peníze do kupy, se zatím neví.
\"Jednou z možností by byl úvěr od banky, který však není jistý, protože Lukavice ještě splácí loňskou výstavbu bytů. Jako druhé optimální řešení se jeví půjčka,\" podotýká starosta Josef Doležal. Lukavici finančně dost vyčerpá už letošní rok, kdy má být zprovozněn vodovod v místní části Vížky. Ten \"spolkne\" celé dva miliony korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí