zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od června bude možné žádat o dotace na zalesnění

02.06.2004
Zemědělství
Od června bude možné žádat o dotace na zalesnění

Pozemek k zalesnění musí být zapsán v nové evidenci uživatelských bloků jako zemědělská půda. Podmínkou je minimální výměra půl hektaru.
Zájemci mohou podávat žádosti o dotace na zalesňování a zakládání porostů rychle rostoucích dřevin na zemědělské půdě do poloviny června. Objem podpor na tento účel by se měl letos více než ztrojnásobit na 150 milionů korun. Výrazně se zvednou dotace na výsadbu hektaru lesa, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Zalesňování stát podporuje proto, aby se snížil podíl orné půdy. V tuzemsku je podíl zornění asi 72 procent, zatímco průměr v EU je kolem 50 procent. \"Plochy nelze jen zatravňovat, \" uvedl k tomu Hugo Roldán z odboru komunikace MZe. Dotace jsou součástí Horizontálního plánu rozvoje venkova, který slouží k čerpání strukturálních fondů Evropské unie.
Dotace na založení lesa činí 92.000 korun na hektar listnáčů a 74.000 korun na hektar jehličnanů. Na následnou péči o porost může žadatel získat po dobu pěti let 12.000 korun na hektar ročně. Dalších 4200 až 8600 korun z hektaru ročně po dobu 20 let mohou představovat náhrady za ukončenou zemědělskou výrobu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí