zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt Čistá Jizera bez účasti Semil

24.06.2004
Voda
Projekt Čistá Jizera bez účasti Semil
Semily - Zapojit se do vodohospodářského projektu Čistá Jizera pod taktovkou Turnova? Ani náhodou, rozhodli semilští zastupitelé.
Semilští stáli před výběrem ze dvou možných projektů, které by mohly financovat povinné odkanalizování Pojizeří do roku 2010 podle evropských směrnic. Jednou z možností by bylo přistoupit ke skupinovému projektu Čistá Jizera, který organizuje Vodohospodářské sdružení Turnov.
\"Tento projekt je financován Fondem soudržnosti, který má předepsaný limit deset milionů eur na jednu zakázku. Abychom takového limitu mohli využít, je nutné vytvořit dobrovolný svazek obcí,\" přiblížil projekt semilský starosta František Mojžíš.
Avšak ani přítomnost ředitelky Vodohospodářského sdružení Turnov Marcely Čejkové, která odpovídala na otázky semilských zastupitelů, zastupitele nepřesvědčila, aby odsouhlasili vstup Semil do projektu Čistá Jizera.
První etapa výstavby kanalizační sítě o celkových nákladech zhruba 50 milionů korun bude provedena jako samostatná akce. V této etapě bude zbudována kanalizace v ulici Lhotecká a části města od sokolovny k nemocnici. Zároveň dojde k rekonstrukci čističky odpadních vod. Na financování celé akce se bude podílet evropský fond Infrastruktura, Ministerstvo životního prostředí ČR a město Semily.
\"Evropský fond Infrastruktura nám pokryje 75 procent celkových nákladů, deseti procenty přispěje ministerstvo a deseti procenty se bude podílet město ze svého rozpočtu. Na zbytek poskytne ministerstvo životního prostředí městu půjčku,\" řekl k problému financování této rozsáhlé akce, která musí být hotova do roku 2006, semilský místostarosta Vladimír Šimek.
Tento návrh byl schválen zastupitelstvem a město může podat žádost na ministerstvo životního prostředí, které je správcem financí evropského fondu Infrastruktura, o dotaci. Rozhodnutí bude znát koncem října, kdy bude znám i vítěz výběrového řízení na dodavatelskou firmu, která zhotoví první část kanalizační sítě v Semilech.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí