zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bakterie zabijí nejohroženější ptáky planety

19.07.2004
Příroda
Bakterie zabijí nejohroženější ptáky planety

Kakapo, nejohroženější pták na světě, je jediným nelétavým a také nejtěžším (váží až 4 kg) papouškem. Jako jediný také žije v noci a navíc je to také pták, který se dožívá nejvyššího věku. Žije pouze na několika ostrovech u Nového Zélandu.

obrazekV polovině devadesátých let zbývalo již méně než 50 jedinců tohoto druhu, v roce 2002 zaznamenali ochránci přírody velký úspěch, když se jim povedlo úspěšně vychovat 24 mláďat. Celkem jich ještě před několika týdny žilo na celém světě 86. Každý z nich má své vlastní jméno, nejstaršímu, který se jmenuje Richard Henry je už přibližně 50 let.

Nyní však přišla další rána: Na ostrově Chalky (Te Kakahu) se zatím neznámým způsobem nakazila tato mláďata bakterií erysipelas, která způsobuje rychlou otravu krve. Tři mladé samičky - Aroha, Aurora a Vollie již na nákazu zemřeli, ostatní kakapové na ostrově dostali od pracovníku novozélandského ministerstva ochrany přírody okamžitou dávku antibiotik.

Smrtící bakterie je naštěstí vědcům již známa, způsob nákazy však stále zůstává nejasným. Všichni kakapové budou nyní pod stálým dohledem ochranářů, kteří podle svých slov udělají vše proto, aby jejich počet opět nespadl k padesáti, či dokonce ještě níže.

www.abicko.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí