zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CO ZNAMENÁ CSR

18.08.2004
EMS
CO ZNAMENÁ CSR
Ve světě velkých korporací začíná převládat názor, že dlouhodobého obchodního úspěchu a akcionářských výnosů nelze dosáhnout pouze maximalizací krátkodobých zisků, ale jedině na základě odpovědného tržně zaměřeného chování.

Evropská komise definuje firemní či společenskou či sociální odpovědnost (Corporate Social Responsibility, CSR) jako koncepci, kdy \"firmy dobrovolně integrují sociální a ekologická hlediska do svého podnikání a do komunikace se zainteresovanými stranami\".

Komise zdůrazňuje hlavní aspekty CSR takto:

CSR znamená, že firmy se chovají ještě odpovědněji, než jim ukládají právní předpisy (i když se Směrnice Evropské unie stále více zaměřují na přijímání norem chování prosazujících CSR).

Firmy budou muset propojit hospodářská, sociální a ekologická hlediska. Úspěšné subjekty tak již činí.

CSR nepředstavuje jakýsi volitelný přívažek k základním podnikatelským činnostem. Je to celé o způsobu, jakým je podnikání vedeno.

CSR je vlastně součástí holistického přístupu k rozvoji podnikání a zároveň tato politika poslouží firmám jako vnitřní obrana pro případ negativních vyjádření v místním i mezinárodním tisku. Odpovědný přístup nakonec přispívá i k vytváření obrazu firmy v komunitě, v níž působí, a k budování vzájemné důvěry mezi firmou, investory a spotřebiteli.

Většina předních společností dnes uznává potřebnost firemní sociální odpovědnosti a v nějaké podobě i ekologické odpovědnosti. Obvykle se jejich přístup v tomto ohledu projevuje podrobnějším popisem opatření v účetní závěrce a popř. v úvodu předsedy představenstva k výroční zprávě.

Ale kolik společností nebo finančních institucí se vlastně touto cestou opravdu vydalo? Nebo jde v jejich případě jen o slova, nikoliv činy? A jaká opatření můžete realizovat k řešení této otázky ve vaší firmě?
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí