zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Údržba potoka škodí rybám, tvrdí rybáři

19.08.2004
Voda
Údržba potoka škodí rybám, tvrdí rybáři
Český Krumlov - Rybáře Místní organizace Českého rybářského svazu (MO ČRS) Český Krumlov trápí práce Povodí Vltavy v korytě Chvalšinského potoka od Českého Krumlova proti proudu. \"Povodně ryby přežily. První nájezd techniky už zvládly hůře, ovšem to, co teď vytváří v potoce bagr, je pro ryby hrůza,\" je rozezlen místopředseda MO ČRS Jaroslav Vaněček.
Česko krumlovští rybáři se proto nyní snaží zjistit přesné hranice Chráněné krajinné oblasti Blanský les, aby se ujistili, že se bagry drží alespoň mimo tuto oblast. \"Správa CHKO je do chráněné oblasti nepustí,\" tvrdí Jaroslav Vaněček. \"Ve Chvalšinském potoce máme nasazeného pstruha obecného a duhového, lipana, sivena i střevli potoční a vranku obecnou, které jsou na červeném seznamu,\" vyjmenoval Jaroslav Vaněček.
Radovan Honza z Povodí Vltavy však protesty rybářů odmítá. \"Chápu rybáře, ale rozhodně jim nechceme škodit. Jedná se pouze o běžnou údržbu v městské části až po Dobrkovice. Potok udržovat musíme, kdybychom jej deset let nechali bez údržby, pak bude rozsah prací mnohonásobně větší,\" argumentuje Radovan Honza.
\"Povodí Vltavy nám běžné údržby na potoce nahlásilo,\" informovala Lenka Mášová z odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Českém Krumlově. \"V tomto případě není třeba žádného dalšího povolení, muselo by se jednat o větší zásah,\" vysvětlila Lenka Mášová.
V současné době se podle Radovana Honzy jedná jen o ojedinělé lokální zákroky. \"Je možné, že kvůli naléhavějším pracím údržbu potoka dočasně přerušíme,\" dodal.
\"Snažíme se alespoň domluvit s bagristou, aby s pracemi nepokračovali k náhonu u Petráškova mlýnu, odkud pouštíme do potoka vodu. Pokud by se technika přesunula až tam, obávám se, že by to byla pro ryby tragédie,\" uzavřel Jaroslav Vaněček.

JAN LAŠTOVIČKA
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí