zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do obchodování se zvířaty vstupují další zákonné normy a předpisy

06.09.2004
Příroda
Do obchodování se zvířaty vstupují další zákonné normy a předpisy
Zejména zvláště ohrožené druhy zvířat podléhají mimořádným ochranným opatřením. Ta se týkají nejen chovu a obchodování, ale i přesunů zvířat mezi jednotlivými zoologickými zahradami. Mnohé nové požadavky pro české chovatele vyplývají také z legislativy Evropské unie.
"To byl také důvod, proč jsme se vydali do děčínské ZOO. Zahrada požádala totiž o udělení výjimky pro kočkovité šelmy jaguarundi, aby mohla mláďata vyměňovat s dalšími chovateli nebo s nimi jinak komerčně nakládat. Přišli jsme proto prověřit především registraci, ale zajímali jsme se i o podmínky chovu tohoto druhu," vysvětlil Jiří Hejduk z ústeckého pracoviště České inspekce životního prostředí.
Česká republika je jednou ze zemí, které se už před léty zavázaly k dodržování mezinárodní úmluvy o dohodě nad kontrolou s obchodováním vymezené skupiny ohrožených zvířat a rostlin (CITES). K tomu se ještě přidružily normy EU a požadavky samotné české legislativy. "Je to skutečně objemný seznam nejrůznějších požadavků a předpisů, které při rozhodování o každém jednotlivém druhu vstupují do hry. Proto se při kontrolách chovu, alespoň ještě nějaký čas, neobejdeme bez objemnějších metodických pokynů," zdůvodnil zástupce ústeckého inspektorátu životního prostředí, proč odpovědi na mnohé dotazy zoologa děčínské ZOO Romana Řeháka vyhledával právě v přinesených knihách.
Samotnou registraci zvířat, podléhajících úmluvě CITES, bude mít na starosti děčínská správa CHKO Labské pískovce. "Sešli jsme se v areálu Pastýřské stěny nejen kvůli konkrétnímu druhu, ale také proto, abychom si ujasnili některé administrativní kroky a náležitosti, jak v podobných případech postupovat," poznamenal zoolog chráněné krajinné oblasti Pavel Benda.
Samotná děčínská ZOO není v pozici větších zahrad, které se zvířaty čile obchodují, ať už přímým prodejem nebo výměnou. "Máme už své stálé kontakty se zahradami v Nizozemí, především v Amsterdamu a Rotterdamu. Pak následují některé německé, polské a jiné ZOO. Myslím, že ty zásady mezinárodních úmluv jsme zvyklí respektovat. Pouze nás nyní čeká asi více administrativy," vysvětlil ředitel děčínské ZOO Lubomír Moudrý.
Kontroly budou přibývat nejen v zoologických zahradách, ale i v dalších chovech. "Ani do budoucna se nedá předpokládat, že bychom zejména u některých soukromých chovatelů nedostatky nezjišťovali. A neplatí to pouze o teritoriu naší působnosti, ale o celé České republice. Kontroly ale budou směřovat právě k tomu, aby těch nedostatků bylo co nejméně," dodal zástupce České inspekce životního prostředí Jiří Hejduk.
Kšeftování s ohroženými druhy zvířat je po obchodu se zbraněmi a drogami v celosvětovém měřítku třetím nejlákavějším artiklem.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí