zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Etický kodex pro pěstování kávy má pomoci přírodě i zaměstnancům

14.09.2004
EMS
Etický kodex pro pěstování kávy má pomoci přírodě i zaměstnancům
Společnosti, které se pohybují v kávovém průmyslu, se rozhodly podstatně zlepšit pracovní a také životní podmínky více než 25 miliónů svých zaměstnanců po celém světě. Sepsaly proto dobrovolně etický kodex, podle něhož se hodlají chovat. Na konci minulého týdne jej ve spolupráci s německou vládou představily v Hamburku, napsal server ftd.de.
"Kodex udává základní hospodářské standardy pro pěstování, zpracování a prodej kávy," uvedly firmy, mezi nimiž jsou i největší giganti jako Tchibo, Nestlé nebo Kraft, ve společném prohlášení. Dále byly stanoveny minimální mzdy pro sezónní pracovníky či standardizované pracovní smlouvy. Tím chtějí zlepšit životní úroveň pěstitelů kávy v rozvojových zemích. Server faz.de však upozorňuje, že čtyřicetistránkový spis není pro své signatáře závazný.
"Spotřebitelé v rozvinutých ekonomikách dávají stále větší důraz na to, aby káva nejen dobře chutnala, ale aby také byla produkována za podmínek běžných v západním světě. Tedy aby nebylo zneužíváno dětské práce a pracovníci na plantážích dostávali přiměřenou odměnu,"uvedla Annemieke Wijnová z německého svazu producentů kávy, který celou akci inicioval.
"Nabídka kávy dlouhodobě překračuje poptávku. To tlačí ceny příliš dolů a nyní světová cena suroviny nekryje ani její produkční náklady. Proto v posledních letech kvalita kávy postupně klesá. To by se díky kodexu mělo změnit," uvedla Uschi Eidová z německého ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Pokud kodex bude dodržován, bude to mít příznivý dopad i na ekologii. Producenti kávy totiž podle něj nesmějí kvůli nové půdě vykácet zdravé lesy a používat chemické postřiky. Za to však budou muset zákazníci zaplatit vyšší cenu. O kolik by cena kávy mohla stoupnout však nebyli podle serveru wnbusiness experti schopni zodpovědět.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí