zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmysl a životní prostředí

17.09.2004
EMS
Průmysl a životní prostředí
V současné době je jedním ze základních úkolů zadávaných s vývojem nového stroje i jeho vliv na životní prostředí.
Hygienické předpisy pro provoz obráběcích strojů definují parametry, které musí stroj splňovat, aby neohrozil bezpečnost a zdraví obsluhy. Mimo rámec stávajících platných předpisů však existují i v oblasti strojírenské výroby snahy omezit její negativní vliv na životní prostředí.

Mezi hlavní cíle průmyslových výrobců v oblasti ekologických iniciativ patří šetření a efektivní užívání energií, používání recyklovatelných materiálů a omezování použití materiálů zatěžujících životní prostředí. Tyto požadavky stojí zdánlivě v přímém protikladu proti požadavku uživatelů na nejvyšší výkon obrábění, vysokou spolehlivost a vysokou přesnost.

Ekologie pro zákazníky i sebe

Společnost Yamazaki Mazak patří k dlouhodobým průkopníkům ochrany životního prostředí, a to jak u uživatelů svých obráběcích strojů s výrazně proochranářskými vlastnostmi a parametry, ale i ve vlastní výrobě obráběcích strojů.Všechny nové typy strojů Mazak splňují kromě normami a hygienickými předpisy předepsanými parametry ještě vlastní interní předpis stanovující hodnoty úspor energií, množství ztrátových mazacích prostředků a limity nerecyklovatelných materiálů.

Úspěšně si v tomto ohledu vedou nové řady soustruhů a center Mazak NEXUS. Zatímco výkonnost strojů se zvyšuje, výkon všech pomocných činností, jako jsou osvětlení, vynášení třísek z pracovního prostoru, hydraulický agregát, se snížil v porovnání s předchozím typem Mazak SQT o 43 % a nepřesahuje nyní 1,2 kW na stroj celkem.

Ztrátové mazání olejem je u nových strojů nahrazeno mazáním vazelínou se spotřebou na úrovni pouhého 1 % původního množství oleje, který navíc rychle znehodnocoval chladicí kapalinu.

Obdobným interním parametrem firmy, zajišťujícím ochranu životního prostředí je stanovení maximálně přípustného podílu nerecyklovatelných materiálů v konstrukci nového stroje. Jako příklad je uváděná náhrada gumových hadic pevnými rozvody kovovými trubkami. Tímto a dalšími náhradami se snížila celková váha gumových prvků na horizontálním centru na pouhých 12 kg z původních 56 kg.

Konstruuje se i firma

Dalším významným přínosem společnosti Yamazaki Mazak životnímu prostředí, zatím pouze v Japonsku, je kompletní přestavba výrobního závodu v Oguchi. Přestavba byla iniciována snahou dosažení nejnižších možných energetických vstupů na udržení konstantní teploty velkých výrobních a montážních hal. Celá stavba je obložena další uretanovou izolační vrstvou a kromě několika kanceláří nemá prakticky vůbec žádná okna. Ve vnitřních prostorách konečných montáží je použit systém řízeného proudění klimatizovaných vrstev. Tento systém zajišťuje udržování teploty na ploše 12 000 m2 v úzké toleranci podle ISO 554 při minimálních energetických nárocích klimatizačních jednotek. Součástí propracovaného systému energetické úspornosti jsou i speciální silnovrstvé izolační nátěrové hmoty na bázi keramických prachových elementů udržujících konstantní teplotu povrchů stěn. Instalace nového nízkoenergetického systému klimatizování výrobních a montážních prostor přispěla společnosti Yamazaki Mazak k c! ertifikaci podle ISO 14001 a udělení atestu Podnik s vysokou efektivností využití energie udělované mezinárodní organizací NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization).
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí