Pátek, 26. dubna 2024

Budoucnost Šumavy rozhádala Jihočechy

Budoucnost Šumavy rozhádala Jihočechy
Kraj obviňuje národní park z arogance, ekologové zase politiky z prosazování lobbistických zájmů a snahy očernit vedení parku

Až na několik let se zřejmě může protáhnout schvalování nové strategie péče o Národní park Šumava.

VIMPERK - Tvrdou kritiku na adresu ochranářů přírody vyslali před čtrnácti dny jihočeští zastupitelé. Na návrh zástupce hejtmana Jiřího Vlacha odsouhlasili usnesení, které kritizuje vedení šumavského parku (SNPŠ) a podporuje stejně kritická stanoviska některých šumavských obcí. SNPŠ údajně s obcemi vůbec nekomunikuje a opomíjí jejich názor na budoucnost Šumavy.
Právě v době, kdy krajští zastupitelé pro toto usnesení zvedali ruce, seděli zástupci prakticky všech šumavských obcí s vedením parku u jednacího stolu. A dělali přesně to, co je jim podle jihočeských zastupitelů upíráno. Projednávali novou strategii péče o Šumavu.
"Nikdo nás o tomto jednání neinformoval. Vůbec o něm nevím," tvrdil Jiří Vlach, který je mimo jiné jako zástupce kraje také členem rady šumavského parku.
Tato událost dokumentuje zvláštní atmosféru kolem přípravy nové koncepce ochrany přírody na Šumavě. Krajští politici obviňují vedení parku z arogance a nekomunikativnosti, ekologové zase viní politiky z prosazování lobbistických zájmů a snahy očernit vedení SNPŠ za každou cenu. Podobně rozpolcení jsou i mnozí obyvatelé Šumavy. A důvod takové nepsané války?
Nové vedení SNPŠ v čele s ředitelem Aloisem Pavlíčkem totiž prosazuje takovou koncepci parku, která by umožnila sjednocení nejpřísněji chráněných, tedy prvních zón Šumavy do jedno většího celku. Tyto zóny, dosud roztříštěné na řadu menších ploch, by měly zůstat ušetřeny lidského zásahu. Inspirací byl sousední Bavorský les, kde podobná koncepce udělala z této ryze přírodní lokality vůbec nejnavštěvovanější park v celém Německu.

Holiny nebo uschlý les?

"Jenže my nevěříme, že by se k nám lidé jezdili dívat v takovém množství na uschlý les. Šumava musí zůstat zelená i za cenu občasné lidské pomoci," řekl LN starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Zároveň ale nesdílí názor některých svých kolegů a krajských politiků, kteří kritizují vedení parku za to, že ve svých plánech opomíjí obce.
Také vedení parku tvrdí, že nová strategie se bez obcí neobejde. A proto mohou jednání o způsobu ochrany šumavských hvozdů trvat velmi dlouho. "Mohou to být měsíce, ale také několik let," uvedl Pavlíčko, který je sám rodilým Šumavanem a jeho rodina žije na Šumavě už nejméně čtyři sta let.
V šumavských obcích a městech vznikají jako houby po dešti občanská sdružení, z nichž některá podporují Pavlíčkovu koncepci a jiná ji kritizují. Jedno z nich s názvem Šumava 21 minulý týden poslalo stížnost premiéru Grossovi na údajně dlouhodobě špatnou politiku ministerstva životního prostředí. Tím, že se v některých partiích Šumavy přestaly kácet stromy napadené kůrovcem, vznikla údajně státu osmimiliardová škoda. Ekologové z Hnutí Duha naopak ve čtvrtek upozornili na nevídaně rychlý vzestup hladiny šumavské řeky Vydry, způsobený podle nich právě dřívějším vytvářením bezlesích holin na některých šumavských vrcholcích.
Zdroj:Lidové noviny
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů