zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krkonoše získaly certifikát

11.10.2004
Příroda
Krkonoše získaly certifikát
Ve španělském letovisku Roses převzali zástupci Správy Krkonošského národního parku certifikát nadace Europarc Federation. Nejvyšší české hory jsou druhým územím v Evropě, které bylo takto vyznamenáno.

Vrchlabí - Propagace přeshraniční spolupráce chráněných území je důležitou součástí práce sdružení Europarc Federation.
Certifikace, kterou získal Krkonošský národní park a včera v polském Sobieszowe též Karkonski Park Narodowy, má označit vzorovou přeshraniční spolupráci mezi chráněnými územími v Evropě.
"Na české i polské straně Krkonoš působili na jaře komisaři sdružení Europarc Federation. Analyzovali úroveň spolupráce obou parků. Zaměřili se přitom na devět bodů," přiblížil okamžiky, které ocenění předcházely, mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Komisaři například zkoumali, jaká je společná vize přeshraniční oblasti, jak si jednotliví pracovníci vyměňují zkušenosti a informace. Pozornost zaměřili i na konkrétní výsledky v ochraně přírody, ekologické výchově, udržitelném rozvoji cestovního ruchu nebo ve výzkumu a monitoringu.
Europarc Federation spojuje národní, regionální a přírodní parky a biosférické reservace ve 38 zemích Evropy se společným cílem chránit jedinečnou rozmanitost divoké přírody, nalezišť vzácných druhů a krajiny. Nadace byla založena v roce 1973 jako nezávislá nevládní organizace. Dnes má 340 členů v 38 evropských zemích a zahrnuje 400 chráněných území. Spolupráce přeshraničních chráněných území je jedním z jejích důležitých projektů.
Na loňské mezinárodní konferenci v Durbanu, JAR, byl přijat systém certifikace přeshraničních oblastí s cílem podpořit chráněná území v jejich kvalitní spolupráci.
"Díky certifikaci vzroste mezinárodní prestiž území a stane se tak motivací pro další práci. Zároveň se zviditelněním celého území stoupá pozitivní image ochrany přírody obecně," konstatoval mluvčí Drahný. Prvními, kdo získaly certifikát, byly rakouskomaďarské národní parky Neusiedler See Seewinkel a Fertö Hansag Nemzeti.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí