zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chovatelé musí hlásit, kde mají včely

14.10.2004
Zemědělství
Chovatelé musí hlásit, kde mají včely
Na pravidelném setkání starostů, které se konalo v pondělí v Městském úřadě v Tachově, byli představitelé obcí a měst informováni kromě jiného také o novém zákonu o rostlinolékařské péči, který je v platnosti od 1. června.
Pavel Šrámek, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Tachově informoval přítomné o znění některých odstavců tohoto zákona, které se vztahují k obecním úřadům. Samosprávy plní povinnosti na úseku ochrany včel, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin.

"Uživatelé pozemků jsou povinni před aplikací přípravků nebezpečných včelám projednat opatření k ochraně včel s jejich chovateli, kteří mají stanoviště v dosahu pěti kilometrů od hranice pozemku, na kterém má být provedena aplikace. Těchto projednávání se účastní také místně příslušný obecní úřad,"
řekl vedoucí odboru životního prostředí.
Letecký postřik musí být oznámen písemně obecnímu úřadu nejpozději 48 hodin před zahájením. Jedná se o přípravky účinkujích na hmyz. Letecká aplikace přípravků nebezpečných včelám je zakázána.
"Chovatelé včel jsou povinni oznámit obecnímu nebo městskému úřadu údaje týkající se stanovišť včelstev a hromadného letu včel. Oznámení musí provést každoročně do konce února. Pokud je chce přemístit, tak toto nahlásí nejméně pět dní předem,"
informoval přítomné Šrámek.
Obecní úřad tyto informace poskytne na vyžádání ošetřovatelům porostů a uživatelům pozemků.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí