zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Natura 2000 ochrání čápa, strakapouda i chřástala

18.10.2004
Příroda
Natura 2000 ochrání čápa, strakapouda i chřástala
Zlínský kraj Tři ptačí oblasti v kraji by se brzy měly stát součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Jde Hostýnské vrchy, Horní Vsacko a horní část Beskyd. " Vyskytují se zde ohrožený čáp černý, strakapoud bělohřbetý a chřástal polní," řekl vedoucí krajského oddělení ochrany přírody a krajiny Jaroslav Hrabec.
Vláda už koncem září schválila prvních šest ptačích oblastí, převážně na území Čech. " Předpokládám, že k vyhlášení tří lokalit Zlínského kraje by mělo dojít v průběhu jednoho až dvou měsíců," sdělil Hrabec.
Zařazení ptačích oblastí Zlínského kraje do soustavy Natura 2000, která chrání nejvíce ohrožené druhy rostlin, živočichů a přírodní stanoviště, pomůže uchovat současný stav lokalit. " Pokud je nějaké území vyhlášeno za ptačí oblast, žádné výrazné změny či předpisy se k ní nevztahují. Spíše jde o trend zachování jejího současného stavu," vysvětlil Hrabec.
Z ornitologického hlediska má označení ptačích oblastí velký význam, a to možnost vývoje a hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků. " Na těchto územích by se neměly provádět drastické hospodářské zásahy. Vyskytuje se zde totiž více druhů ohrožených ptáků, kterým svědčí různé biotopy, třeba křoviny, louky či bukové lesy. Ptáci tak budou mít větší šanci na přežití," uvedl člen České společnosti ornitologické Miroslav
Dvorský z Valašského Meziříčí. Jednání o třech ptačích oblastech se zatím obešlo bez větších komplikací. Jediným sporným místem je jen lokalita na Rožnovsku, kde se střetly názory ohledně vytvoření sjezdovky, která prochází právě ptačí oblastí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí