zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Politici EU testovali svou krev

21.10.2004
Chemické látky
Politici EU testovali svou krev
V krvi evropských ministrů životního prostředí kolují nebezpečné průmyslové chemikálie včetně DDT či polychlorovaných bifenylů, které jsou už desítky let na seznamu zakázaných přípravků.
V Evropské unii vrcholí diskuse o systému nakládání s chemikáliemi a politici chtěli přinést důkaz o tom, jak je problém vážný. Nechali si odebrat krev a Světový fond na ochranu přírody ji nechal otestovat v renomované laboratoři. Včera byly zveřejněny výsledky.
"Nebyl jsem příliš potěšen," řekl český ministr Libor Ambrozek. Testy prokázaly, že ze čtrnácti vzorků byla u Ambrozka druhá nejvyšší koncentrace pesticidů a bifenylů, v krvi má i DDT či látku, která se používá jako zpomalovač hoření v záclonách, kobercích či krytech počítačů.
Ambrozek přitom většinu života prožil na chemicky relativně nedotčené jižní Moravě. Jenže třeba DDT, které se až do zákazu v roce 1973 využívalo v zemědělství, zůstává v prostředí desítky let.
"Dokazuje to, že i lidé, kteří nežijí zrovna u chemičky, mohou být kontaminováni dávno zakázanými látkami," uvedl Ambrozek. V krvi evropských politiků se našlo pětapadesát ze 103 zjišťovaných chemických látek. Některé mohou způsobovat rakovinu, poškozovat imunitní systém nebo narušovat hormonální rovnováhu.
"Z desetitisíců používaných chemických látek máme dostatečné informace o jejich vlivech na zdraví jen u zlomku," řekl Petr Hrdina ze sdružení Arnika.
To by měla změnit nová evropská politika, pro niž se vžila zkratka REACH. Připravované předpisy počítají s tím, že všechny chemické látky, kterých se vyrobí ročně více než jedna tuna, budou registrovány. Přípravky, u nichž je podezření, že mohou být nebezpečné, projdou zdravotním vyhodnocením. Nejnebezpečnější látky by měly být postupně nahrazeny neškodnými přípravky.
Český Svaz chemického průmyslu, který se na přípravě REACH podílí, souhlasí s principy nových předpisů, ale varuje před možnými dopady na celý průmysl. Podle studie kanceláře Arthur D. Little by přímé náklady na testování chemických látek mohly v unii dosáhnout tři až sedmi miliard eur a v následujících patnácti až dvaceti letech by se chemická výroba mohla propadnout až o čtvrtinu. To by mohlo znamenat ztrátu na hrubém domácím produktu unie až tři procenta.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí