zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetřit na přírodě se nevyplatí

25.10.2004
Příroda
Šetřit na přírodě se nevyplatí
Český svaz ochránců přírody nesouhlasí s návrhem rozpočtu, který schválila vláda, pro resort životního prostředí. Drasticky totiž omezuje rozpočet tohoto ministerstva. To by mělo dostat o půl miliardy korun méně než v tomto roce. A to přesto, že parlament nedávno schválil tzv. euronovelu zákona na ochranu přírody, a souhlasil tak s tím, že pro její zavedení do praxe se má rozpočet ministerstva životního prostředí ( MŽP) naopak navýšit o 759 milionů Kč. Z toho více jak půl miliardy bylo určeno na újmy, které ochrana přírody způsobí vlastníkům. Ministerstvu bude pro naplnění svého poslání v příštím roce chybět jeden a čtvrt miliardy korun.
MŽP stojí před neřešitelným problémem. Znamená to, že se nepostará o nová chráněná území evropského systému NATURA 2000? To ale přijdou tvrdé sankce ze strany EU! Zlikviduje MŽP svůj program Revitalizace říčních systémů, jak mu doporučuje ministerstvo financí? MŽP by takto sice ušetřilo půl miliardy, ale jedině účinná realizace tohoto programu může zabránit či zmírnit důsledky příštích povodní. Už tak vláda do tohoto svého desetiletého programu vložila prostřednictvím MŽP namísto schválených 210 miliard pouhé necelé tři miliardy Kč.
Zatímco politici počítají, zda je víc voličů z řad policistů či učitelů, aby jim podle toho přidali na výplatách, uniká jim, že svými, podle našeho názoru neuváženými kroky, mohou výrazně negativně ovlivnit životy nás všech.

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí