zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybáři se musejí s bobry naučit žít

08.11.2004
Příroda
Rybáři se musejí s bobry naučit žít
Záhlinice Na střední Moravě se v posledních letech daří bobrům. Zatímco srdce ochránců přírody nad tímto konstatováním plesá radostí, rybáři ze Záhlinic z výskytu těchto živočichů radost nemají. Způsobují jim totiž škody. Bojovat s nimi ale nemohou, protože bobři jsou chráněni zákonem.
Soustava deseti Záhlinických rybníků o celkové rozloze dvě stě dvaceti hektarů je domovem mnoha zajímavých a vzácných živočichů. Usadili se tu i bobři, což laik pozná podle okousaných stromů. Místním rybářům ale jejich výskyt radost nedělá. " Bobři nedělají škody přímo na rybách, jak by se někdo mohl domnívat. Rybami se totiž neživí. Spíše škodí na porostech a hrázích," vysvětlil Antonín Pálka z Rybářství Hulín. Podle něj nejvíce škod napáchali před několika lety, kdy provrtali hráze a dírami z chovných rybníků odpluly rybí násady.
Podle odhadů může žít u Záhlinických rybníků asi dvanáct jedinců. " Ochránci přírody počet bobrů zjišťují podle počtu okousaných stromů," vysvětlil šéf hulínských rybářů. " Zasáhnout proti nim ale nemůžeme. Jednoduše s jejich výskytem musíme počítat a musíme si na ně zvyknout," poznamenal Pálka s tím, že v poslední době už jsou škody mnohem menší.
Přestože je už jeho populace na Moravě poměrně silná a vyhynutí jí nehrozí, zůstává bobr na seznamu chráněných živočichů. " V naší oblasti a také na jižní Moravě je už populace bobra opravdu silnější, ale to neplatí celoplošně. Jsou lokality, třeba v Čechách, kde se bobrům nedaří," vysvětlila Božena Ševčíková, ekoložka z kroměřížské radnice, proč není možné ochranu bobrů zrušit. Podle ní je soužití bobrů a rybářů ze Záhlinic poznamenáno zejména nedokonalými právními předpisy. " Zákon sice počítá s náhradou škod způsobených chráněnými živočichy, ale v případě bobra jsou do něj zahrnuty jen lesní porosty a zemědělské plodiny. O škodách na hrázích se zákon nezmiňuje," upozornila Ševčíková.
Antonín Pálka je už smířen s tím, že bobři u Záhlinických rybníků zůstanou a říká: " Musíme se s nimi naučit žít."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí