zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

17. zasedání Mezinárodní komise pro ochranu Labe

18.11.2004
Voda
17. zasedání Mezinárodní komise pro ochranu Labe

Ve dnech 18. – 19. října se ve Spolkové republice Německo uskutečnilo 17. zasedání Mezinárodní komise pro ochranu Labe. Jedním z hlavních bodů jednání byla příprava a stav prací na Zprávě 2005 za mezinárodni oblast povodí Labe podle Rámcové směrnice o vodní politice 60/2000/ES (dále jen Zpráva 2005 a Rámcová směrnice). V této souvislosti byly projednávány otázky spojené s přípravou setkání ministrů životního prostředí České republiky, Spolkové republiky Německo, Polska a Rakouska za účelem schválení Zprávy 2005, které se uskuteční 3.3. 2005 v Drážďanech a návazného semináře pro širší odbornou veřejnost, kde budou představeny a diskutovány výsledky analýzy charakteristik a další postup při implementaci Rámcové směrnice.
Dále byl po několikaletém vývoji prezentován nový počítačový prognózní model, Poplachový model Labe (ALAMO), který zahrnuje říční úsek v délce 835 kilometrů od horního toku v České republice po Geesthacht nedaleko Hamburku. Byla tak vytvořena možnost vydávat v případě havárie konkrétní předpovědi o rychlosti šíření škodlivých látek v toku. Model ALAMO byl předán státním institucím české a německé strany, které budou zodpovědné za použití tohoto modelu v případě závažného havarijního znečištění vod. Na české straně se jedná o státní podnik Povodí Labe.

Model ALAMO provádí výpočty prognóz pro čas dotoku, trvání a koncentraci znečištění. Na základě předpovědi se vydává varování pro občany. Zodpovědné orgány pak provádějí příslušná protiopatření s cílem zamezení, příp. minimalizace škod.

Model ALAMO se tak stal dalším nástrojem pro podporu Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe, který nabyl účinnosti již v roce 1991.

 

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí