zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požadujeme také daňové úlevy

20.12.2004
Zemědělství
Požadujeme také daňové úlevy
Česká asociace petrolejářských firem podporuje návrh výpočtu dotace směsné nafty podle určité formule, nikoliv fixní. Formule by měla zahrnovat vývoj ceny řepky, ceny alternativního paliva - čili klasické motorové nafty, náklady a přiměřený zisk výrobců metylesteru.
Tento postup omezí dotace na minimální míru, zároveň však umožní pokračování programu bionafty i při nízkých cenách konkurenční motorové nafty.
Za zcela samozřejmé považujeme přijetí mechanismu, který povolí výplatu těchto dotací jen při prokázání, že vyrobený metylester byl použit pro výrobu směsné nafty.
Vzhledem k tomu, že se bude jednat o českou řepku, domácí výrobce metylesteru a domácí výrobce směsné nafty jako uživatele dotací ze státního rozpočtu, logicky také předpokládáme, že budou i ostatní komponenty směsné nafty pocházet z tuzemských zdrojů, to je českých rafinérií.
V Evropské unii a snad i u nás platí, že žádný výrobek by neměl být neúměrně zvýhodňován oproti ostatním ve stejné kategorii. Proto požadujeme, aby se v rámci v současné době schvalované novely zákona o spotřebních daních zavedla vratka spotřební daně i na metylester míchaný do motorové nafty v množství do pěti procent. A to se stejnou platností jako obnovení programu směsné nafty. Jsou u nás podniky schopné takové palivo vyrábět a určitě i dodavatelé řepkového metylesteru pro tento účel.
Výroba takovéto motorové nafty je trend v unii a v budoucnu jediný způsob, jak u tohoto paliva zajistit plnění příslušné směrnice Evropské unie. Příslušná technická norma byla Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s naší asociací již vydána. Nyní je potřeba ji doplnit i ekonomickou pobídkou, která je již běžná v řadě zemí unie.
Autor je předsedou představenstva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí