zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pozvěte přírodu dál

20.01.2005
Příroda
Pozvěte přírodu dál
Pokud hledáte únik před shonem každodenního života nebo cítíte potřebu utéct před všedním světem, potřebný klid a harmonii, můžete najít v přírodě. Nejlehčí cestou je pozvat přírodu dál a nechat ji, aby se zabydlela u vás doma. Pohledem do zeleně načerpáte nové síly pro boj s únavou a skleslou zimní náladou.

Používejte jednoduché tvary, které odrážejí základní síly přírody, bílou barvu kombinujte se stříbřitě šedými tóny. Hledejte výrazné kontrasty v kombinaci sytě zelených rostlin s masivním borovým dřevem, nebo jemných listů s drsnou kůrou. Hrubé tkaniny a jemné odstíny vytvoří ve vašem domově klidnou, romantickou atmosféru. Kořeny mohou vystupovat na povrch zeminy nebo být obnažené ve skleněné nádobě s vodou. Hrubé textilie a kůže dotvoří váš zelený ráj, kam se můžete kdykoli uchýlit a čerpat energii.

Vytvořte si doma mystickou atmosféru pomocí svíček a dekorativních obalů na květináče z propletených větviček, látek připomínajících lesní zem a dřevo. Předměty z kůže, glazované keramiky, provazů a rákosu se vhodně doplňují s šedozelenými a hnědými přírodními materiály. Nápadité osvětlení může proměnit neopracovaný kus dřeva v úchvatný umělecký předmět.

Pro zimní trend Wild White jsou typické rostliny, které nám připomínají pohádky, například tajemné orchideje, nadpozemský blahočet (Araucaria) či Ficus binnendijkii připomínající smuteční vrbu, která vytváří atmosféru soukromí, blízkosti a ochrany. Různé struktury listů si pohrávají se světlem a stínem a tvoří úchvatné scenérie s kameny, dřevem a dalšími doplňky. Některé rostliny mají ochmýřené listy, jiné zašustí, když kolem nich projdete, další naplní místnost opojnou vůní. Zasaďte je do dřevěných květníků, kombinujte s vybělenými větvemi a proutěnými košíky. Jako protiváhu zelené použijte hrubý kámen a dosáhnete úžasných efektů. Příroda tajemství ihned pozná a bude se na vás usmívat.

Tuto zimu vybírejte z následujích rostlin, "in" budou zejména bíle kvetoucí nebo ty, které mají stříbřité listy: pokojová azalka (Rhododendron simsii), Kalanchoe blossfeldiana, Kalanchoe beharensis, Ficus binnendijkii, Pachira aquatica, Araucaria heterophylla, Stephanotis floribunda, Begonia venosa, Cymbidium, Sedum burrito, Pachypodium lamerei či guzmánia.


Poutač

Měkké, stříbřitě šedozelené plstnaté listy Kalanchoe beharensis jsou tuhé a silné, jak se na správný sukulent sluší. Nejlépe prospívá na plném slunci při mírné zálivce. Nepravidelné listy často tvoří korunu.

Jemný a vonný

Popínavé výhonky stálezelené rostliny Stephanotis floribunda nesou příjemně vonné květy. Stephanotis pochází z Madagaskaru, preferuje teplé, světlé stanoviště mimo přímé slunce a bohatou zálivku. V misce však nesmí zůstávat voda. Pokud rostlinu otáčíte různými stranami ke světlu, přestaňte jakmile se objeví květní pupeny.

Kvetoucí keř

Begonia venosa pochází z Brazílie. Rostlina má zajímavě zakroucené listy. Preferuje světlé stanoviště. Pokud s ní potřebujete manipulovat, buďte opatrní - silné listy se snadno lámou. Listy neotírejte od prachu, ale raději oplachujte.

Bílá gejša

Řekne-li se rododendron, většinou si představíme mohutný keř, ale Rhododendron simsii 'Witte Vogel' je ve skutečnosti malá azalka. Pokud ji umístíte na světlé stanoviště (ne však na přímé slunce) a budete ji pravidelně dobře zalévat a přihnojovat, může kvést tak bohatě, že květy zcela zakryjí listy.


 

Pozor: Článek ještě nekončí, klikněte pro pokračování

  Následující kapitola (Vodonoš, mexický zázrak, domácí strom, zlatá koruna..) 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí