zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němci křičí: České odpadky nechceme!

24.03.2005
Voda
Odpady
Němci křičí: České odpadky nechceme!

"Tak to ne! Na Sasko se řítí záplava odpadků z Česka," rozčilují se Němci kvůli špíně v Labi. Splašky a záplava odpadků pluje ve většině českých řek, voda ale takovou "nadílku" žene i za hranice.

FotoPracovníci povodí Labe i Vltavy se brání, že řeky čistí pravidelně. Na vině je hlavně stoupající hladina toků, proud špínu bere ze břehů. Lidé toho navíc využívají, a ve vodě tak končí třeba i lednice!

Kormidelník Thomas Drexler (42) řídí v Drážďanech svoji loď špinavě hnědou řekou. "Každou chvíli se srážíme s odpadem, který sem plave z Česka. Ve vodě jsou i olejové skvrny," stěžuje si. Jako důkaz vytahuje z vody starou ledničku.

Pneumatiky, dřevo ze starého nábytku, bojlery, obrovské množství plastikových lahví, to vše plave po Labi. "Nejde jenom o špínu na pohled. Taková voda může způsobit zdravotní problémy. Zvířata otrávit, i zabít. Lidem zase hrozí, že se dostane do studní a znehodnotí pitnou vodu," varuje hygienička Petra Malá.

Labe je také vydatně zásobované Vltavou. Stačí se v metropoli podívat na situaci s odpadky a nepořádkem blízko nábřeží. Na Vltavě se drží celé bloky odpadků. "Samozřejmě, že na řece a okolí průběžně provádíme čištění," říká mluvčí Povodí Vltavy Zuzana Hanzálková. Takové akce navíc spolykají velké sumy peněz.

Při velké vodě nebo záplavách ale proud bere vše, co utrhne na březích. Taková situace se proto hodí lidem, kteří se chtějí zbavit všeho nepotřebného.

"Odvoz odpadků je u nás příliš drahý," tvrdil nedaleko Děčína řidič, který z malého náklaďáku házel pytle s odpadky přímo do vody. O kus dál se rýsují v hlíně stopy, jak tu někdo vlekl do vody ledničku.

Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí