zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Najít bledule jarní volně v přírodě je vzácnost

02.04.2005
Příroda
Najít bledule jarní volně v přírodě je vzácnost

Českokrumlovsko - Stovky bledulí jarních se derou vzhůru za světlem v lese nedaleko Chvalšin. Nezasadila je tam ruka zahrádkáře, proto jde o nevšední jev.

"V tak velkém množství je výskyt bledulí vzácností," potvrdil včera strážce CHKO Blanský les z Brloha Arnošt Gründl, když se k něžným bílým květům prodíral roštím. "Bledule volně v přírodě patří mezi ohrožené druhy rostlin. Je dobře, že jsou ukryté v porostu, protože někteří lidé je trhají v domnění, že jde o sasanky. Také jsem tu už loni našel díru, jak si je někdo vyrýpl na zahrádku," poznamenal.

"V CHKO máme zatím podchycené čtyři lokality bledulí jarních," uvedla Marcela Paloudová ze Správy CHKO Blanský les. "Právě dnes jsem objevila další místo poblíž Českého Krumlova, o němž jsme se domnívali, že tam bledule již zanikly. Napočítala jsem tam zhruba třicet pět trsů," potěšilo ji. Bledulím vyhovují biotopy kolem meandrových potoků, u pramenišť a většinou rostou mezi stromy a popadanými větvemi v místech, která v létě často zarůstají kopřivami. Tak jsou bílé zvonečky bledulí před lidmi poměrně skryté. "Ale víc než samotní lidé se v minulosti na vymizení bledulí z volné přírody podepsaly meliorace a napřimování potoků v rámci intenzifikace zemědělství. Bledule jsou dnes tedy vzácností a je třeba je chránit," zdůraznila.

www.mojenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí