zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové: R35 znamená konec Českého ráje

05.04.2005
Příroda
Ekologové: R35 znamená konec Českého ráje
Liberec
- Kvůli plánované rychlostní komunikaci R35 přes Český ráj se dnes sejdou liberecký hejtman Petr Skokan a středočeský hejtman Petr Bendl. R35 totiž může vést po dvou trasách - buď Libereckým krajem z Turnova kolem Rovenska pod Troskami, anebo Středočeským krajem kolem Mnichova Hradiště a Sobotky.

"Chci slyšet názory starostů a lidí nejen z Libereckého, ale i Středočeského kraje,"
řekl Skokan. Severní varianta R35 z Turnova kolem Rovenska je podle ekologů, občanských sdružení a obcí Libereckého kraje pro vzácnou přírodu v Českém ráji mnohem horší než jižní varianta kolem Mnichova Hradiště a Sobotky.

"Dvaadvacet metrů široká betonová čára by znamenala konec Českého ráje. Rozdělila by ho na dvě části, což by mělo vliv na prolínání živočichů a rostlin. Severní varianta dálnice by zničila nivu řeky Libuňky a také poškodila barokní ráz krajiny,"
uvedla vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Lenka Šoltysová. Dálnici by ohraničovalo hruboskalské skalní město, Trosky, ještědsko-kozákovský hřeben a další cenné lokality.
Podle turnovského zastupitele Josefa Kunetky Liberecký kraj prosazuje R35 na území svého kraje, poněvadž si od její výstavby slibuje zakázky pro regionální firmy a zvýšení zaměstnanosti. Severní varianta R35 by rovněž urychlila dopravu směrem na Semily a Lomnici nad Popelkou.
Nové automobilové spojení Liberce a Turnova s Hradcem Králové po R35 považují za důležité policisté a řidiči. Současná silnice je podle nich pomalá a nebezpečná.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí