zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koryto Nisy připomíná skládku

26.04.2005
Voda
Odpady
Koryto Nisy připomíná skládku
LIBEREC - Staré ledničky, kočárky, pneumatiky a běžný komunální odpad z domácností naházeli lidé do koryta řeky Nisy v Liberci. Naplaveniny jsou tak obrovské, že místy způsobují nevzhledné haldy, brání toku řeky a ohrožují na zdraví lidi a zvířata, napsal deník Liberecký den.

"Kyseliny z autobaterií a ledniček mohou lidem způsobit nebezpečné poleptání, nebo vyrážku. Ostré či rezavé předměty zase hrozí pořezáním a otravou krve. Nemluvě o rybách, kterým vyteklé oleje rovněž nesvědčí," popsal Jan Korytář, předseda občanského sdružení Společnost přátel přírody.

Nejhůře vypadá koryto v ulici Dr. Milady Horákové na sídlišti v Rochlici. Řeka tam připomíná spíš skládku, přestože Povodí Labe jednou až dvakrát do roka koryto harampádí zbavuje. "Náklady za vyčištění koryta půjdou letos do statisíců. Práce začnou nejspíš až v květnu nebo červnu, protože jsme závislí na stavu a teplotě vody," řekl vedoucí Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Za vyhazování odpadu do řeky může být fyzické osobě udělena pokuta až 30 000 Kč a právnické osobě hrozí až do výše 200 000 Kč. „Zatím jsme však bohužel nikoho nechytili," uvedla pro deník vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Eva Šůrová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí