zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci začali s úklidem Mount Everestu

28.04.2005
Příroda
Dobrovolníci začali s úklidem Mount Everestu
PEKING Tým horolezců a dobrovolníků začal v pondělí s šestitýdenním úklidem odpadků, které na nejvyšší hoře světa Mount Everestu zanechaly předchozí horolezecké výpravy. Skupina se na horu vydala z čínské strany a se sbíráním prázdných kyslíkových lahví, starých lan, kusů stanů a prázdných konzerv bude pokračovat až do pátého června, na který připadá Světový den životního prostředí.
Úklid Everestu se bude až do roku 2008, kdy by měla být na horu vynesena pochodeň s olympijským ohněm, konat každoročně. Podle odhadů zanechaly předchozí expedice na Everestu více než 610 tun odpadků. Nejhorším obdobím byla pro nejvyšší horu světa 80. léta, kdy nepálské úřady po zrušení přísných omezení zaznamenaly velký příliv turistů.
Ekologické snahy na Everestu začaly v 90. letech a podpořila je i nepálská vláda. Úřady tak v roce 1996 výpravám nařídily nosit si své odpadky s sebou a začaly účtovat poplatek 4000 dolarů jako zálohu od každého týmu. Pokud tým dokázal, že odpadky přinesl, záloha mu byla vrácena.
První polovina devadesátých let byla pro majestátní horu rušná. "Horu tehdy navštěvovalo v průměru 304 lidí ročně. Množství odpadků tak rostlo o 15 až 60 tun za rok," upozorňovala v roce 2000 Japonka Junko Tabeiová, která jako první žena dosáhla vrcholu Everestu. V minulosti již byla zorganizována řada "úklidových výprav". Jejich účastníci se vždy z výšin vraceli s několika tunami odpadků.
"Někteří lidé nechávají na svazích nepotřebné předměty z pouhé lenosti, jiné k tomu ale vede fakt, že se nacházejí v ohrožení života," poznamenal Jamling Norgay, syn Šerpy Tenzinga, který byl spolu s Edmundem Hillarym prvním člověkem, který vystoupal na vrchol Mount Everestu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí