zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústřední čistírna odpadních vod má být rozšířena o zahrádky

06.05.2005
Voda
Ústřední čistírna odpadních vod má být rozšířena o zahrádky

PRAHA - Potřebná čistírenská kapacita Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) v Praze na Císařském ostrově by měla být mj. zvýšena rozšířením samotné plochy čistírny o plochu přilehlých zahrádek.

Změna koncepce zajištění potřebné čistírenské kapacity orientovaná na přestavbu ÚČOV a na její stabilizaci v lokalitě na Císařském ostrově je podpořena změnou v Územním plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy (HMP), kterou pražští zastupitelé na dubnovém zasedání schválili.

Se změnou ale nesouhlasí Národní památkový ústav. Podle něj je zcela nežádoucí, neboť změnou dojde k stabilizaci negativních dopadů na řadu objektů v památkovém zájmu a navíc změna nerespektuje ochranné podmínky ochranného pásma Pražské památkové rezervace. Dále upozorňuje, že celé území HMP je územím s archeologickými nálezy ve smyslu zákona o státní památkové péči. Město ale tvrdí, že se změna objektů v památkovém zájmu svým řešením nedotýká a všechna ochranná pásma jsou v řešeném území respektována.

Městská část Praha 7 zase požaduje, aby připravované úpravy a rozšiřování technologie byly navrženy tak, aby se zabránilo nepříznivému ovlivňování okolí a aby bylo zajištěno dopravní spojení Bubenče a Troje. Zároveň podporuje vymístění kalového hospodářství mimo území Prahy.

S ÚČOV na Císařském ostrově nesouhlasí také občanské sdružení Troja dětem, která toto řešení považuje sice za nejrychlejší, ale koncepčně špatné. Podle ní výrazně poklesne image Troji a celé Prahy, dojde ke zhoršení životního prostředí a poklesu cen pozemků a zájmu o bydlení v této lokalitě. Klub za starou Prahu např. navrhuje změnu využití více než 30 ha v rozlivovém území zamítnout, protože je podle něj kontroverzní aktivitou správy města, a navrhuje umístit čistírnu v Čimicích.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí