zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snesitelné náklady

11.05.2005
Chemické látky
Snesitelné náklady
Evropské chemičky zvládnou nová pravidla pro povolování a testování chemikálií na unijním trhu (REACH) snadněji, než předpokládaly. Hůře se s nimi budou vyrovnávat malé a střední podniky, tvrdí studie KPMG, která se zaměřila na dopady REACH zejména z pohledu celkové konkurenceschopnosti evropského průmyslu a inovací. Celkové dopady lze podle KPMG těžko vyčíslit, náklady by se ale firmám mohly vrátit díky přínosům inovací, vynucených přísnějšími předpisy.

Studie byla pořízena na zakázku evropského sdružení zaměstnavatelů Unice a sdružení evropských chemiček Cecif a zaměřila se pouze na 152 chemikálií používaných v elektronice, při výrobě aut, obalů, papíru či cementu. Její závěry podle evropských komisařů pro životní prostředí Stavrose Dimase a pro podnikání Güntera Verheugena potvrdily odhady Komise, že směrnice "chemický průmysl nezruinuje". Zavedení nových pravidel v příštích 11 letech by stálo chemický průmysl 2,3 miliardy eur, tedy 0,05 procenta ročního obratu. Verheugen rovněž naznačil, že "debata o nákladech nové legislativy je tímto u konce".

Zástupci průmyslu sice výsledky studie akceptovali, nicméně na rozdíl od závěru KPMG soudí, že se dodavatelé budou snažit udržet svá portfolia, což povede k menšímu prostoru pro inovace, než Komise předpokládá. Nebo že se dodavatelům nepodaří přenést některé náklady na další články řetězce, což bude znamenat naopak jejich růst a ovlivní konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Další diskuse o REACH se má konat na semináři organizovaném lucemburským předsednictvím 11. května. Na program Evropského parlamentu by se měla směrnice dostat letos na podzim a Verheugen soudí, že by nový systém mohl být schválen na začátku příštího roku
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí